Article Detail

2021’de Çıkmasını Dört Gözle Beklediğimiz Oyunlar

19.02.2021 | 15:40

2020 senesi oyun dünyası için heyecanlı, bir yandan ise artan fiyatlar sebebiyle biraz buruk geçti. Cyberpunk 2077 bir türlü çıkamamasıyla resmen saç baş yoldurturken, Hades gibi bağımsız oyunlar bize her şeyin grafikten ibaret olmadığını hatırlattı. Pandemi nedeniyle evlere kapanmamız ile birlikte oyunlarda geçirdiğimiz vakit arttı. Belki de gerçek hayatın zorluklarından sanal dünyaların büyüleyiciliği sayesinde kaçtık. İyisiyle kötüsüyle, PlayStation 5’iyle ve Xbox Series X’yle kocaman bir seneyi geride bıraktık; gözlerimizi bu sefer yeni çıkacak oyunlara çevirdik. 


Vampire the Masquerade: Bloodlines 2

Platformlar:  Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5,Xbox One,

Xbox Series X/S

Yapımcı: Hardsuit Labs

Tür: Aksiyon, rol-yapma

İlk oyunuyla niş bir hayran kitlesi yaratan ve hâlâ sevenleri tarafından oynanmaya devam eden Vampire: The Masquerade, yeni oyunu olan Bloodlines ile uzunca bir aradan sonra hayranıyla buluşuyor. Vampire: The Masquerade ilk çıktığı zaman Half Life 2’nin gölgesinde kalmış ancak zamanla bir kült haline dönüşmüştü. Gotik rol yapma dünyasıyla birçok ırk ve karakter sunan Vampire şu an 92₺’lik fiyatıyla oyun platformlarından ön sipariş verilerek satın alınabiliyor. Oyun aslında daha erken piyasaya sürülecekti fakat çıkış tarihi ertelendi, birçok çalışan da firmadan ayrılmıştı. Baş yazarı ve yaratıcı yönetmeni de yapım sürecinde görevinden ayrılınca, oyunun geleceği hakkında kafalarda soru işaretleri kalmıştı. Bakalım oyun rol yapma sistemini, vampirlerin karanlık dünyasıyla düzgün bir şekilde birleştirebilecek mi? Vampire’ın sadık kitlesini kızdırmak pek de hoş olmamalı, vallahi fena ısırırlar! Zelda: Breath of the Wild 2

Platformlar:  Nintendo Switch

Yapımcı: Nintendo

Tür: Macera

Minnoşluğun ve tatlışlığın oyuncularla buluştuğu, çocukluğundan itibaren senle birlikte büyüyen Zelda serisi yeni oyununu duyurdu. Sadece Nintendo Switch için çıkan Zelda; önceki oyunuyla yılın en iyi oyunu seçilmiş, onlarca ödülü silip süpürmüştü. Oyun dünyasına birçok yeni mekanik getiren Zelda, devasa büyüklükteki haritası ve oyuncuyu asla sıkmayan görevleriyle seni yeniden baş kahramanımız Link ile atılacağın maceralara çağırıyor. Zelda, Animal Crossing gibi oyun serileri ise sana Nintendo alman için resmen haykırıyor. Şimdilik oyunun çıkış tarihi tam belli değil, eğer bir aksilik olmazsa Türkiye’deki az sayıdaki Switch sahibi, oyuna bu sene itibarıyla kavuşabilecek.Far Cry 6

Platformlar: PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox X ve S Serisi, Amazon Luna, Stadia, Microsoft Windows

Yapımcı: Ubisoft Toronto

Tür: FPS

Her oyununda farklı kültürlere değinen Far Cry serisi bir önceki oyununda Amerikan köylülerinin kültlere katılma çılgınlığını oyunculara deneyimletmişti. Issız bucaksız çöllerde sen de en az ana karakterimiz kadar ter dökmüştün. Far Cry serisinin altıncı oyununda, bu sefer rotamız Karayipler’de bulunan ve Küba’dan esinlenilen ‘’Yara’’ adlı hayali bir ada. Azılı bir diktatör olan Anton Castillo bu adada hüküm sürer ve bir yandan kendi oğlu olan Diego’yu selefi olarak yetiştirmektedir. Diktatöryal tutumlardan bıkan halk ise devrim ateşi ile birleşip Castillo’yu devirme planları kurar. Sen de bu hikâyenin içerisinde ana karakterimiz olan Dani Rojas ile bir ülkenin kaderine yön vereceksin, bakalım tropikal esintilerle süslü yeni Far Cry oyununda seni neler bekliyor?

Humankind

Platformlar: Stadia, Microsoft Windows, Mac OS

Yapımcı: SEGA

Tür: Strateji

Strateji severlerin merakla beklediği oyun Humankind, incelediğimiz oyunlar arasında çıkış tarihi en yakın olanlardan. Gameplay videoları şimdiden internette bulunabilen oyun şu an ön siparişle Epic, Steam gibi platformlarında 260₺ fiyatıyla sana göz kırpıyor. Türünün yıllardır en çok rağbet gören oyunu Civilization 6’ya, SEGA tarafından bir rakip olarak piyasaya sürülen oyun, eğer strateji seviyorsan senin için de farklı bir seçenek olacak. Total War gibi efsanevi bir strateji serisinin sahibi olan SEGA’nın yeni oyununda asıl hedef, en büyük rakibi Civilization’a benzeyen, oyun mekanikleri ile daha farklılaşan bir deneyim sunmak. Tarihi gerçekliklere dayalı bir strateji dünyası yaratan Humankind, sana birçok kültürün içinde yaşayabileceğin bir simülasyon sunuyor. Bunların arasında: Antik Yunan, Japon ve Maya gibi hem farklı dönemlere hem de farklı coğrafyalara ait onlarca uygarlık var. Sen istediğini seçmekte özgürsün; topraklarımızda yeşerip büyüyen Osmanlı İmparatorluğu da oynanabilir medeniyetler arasında. 


Hollow Knight: Silk Song

Platformlar: Nintendo Switch, Microsoft Windows, Linux, Mac OS

Yapımcı: Team Cherry

Tür: Indie

Seride bağımsız oyunlara yer vermeseydik tatsız olurdu. Geçmiş yılların en iyi indie oyunları arasında sayılan Hollow Knight; birbirinden benzersiz haritaları ve boss (bölüm sonu canavarı) çeşitliliğiyle birçok oyun severin ilgisini çekmişti. Hollow Knight aslında ‘souls like’ bir metroidvania oyun, bunun ne demek olduğunu da hemen açıklayalım sana. Metroidvania, büyük ve birbirine bağlı bir haritayı, keşfederek ve karakterimizi geliştirerek açtığımız oyun türüdür. ‘Soulslike’ terimi ise bu tarz oyunların atası sayılan Dark Souls’tan geliyor. ‘Soulslike’ oyunlarda, öldüğünde en son checkpoint (kayıt noktası)’ten başlarsın ve önceden mağlup ettiğin tüm düşmanlar yeniden karşına çıkar. 

Özellikle oyunun sanat tasarımı ve karanlık ama bir yandan da sevimli atmosferi, küçük bir böcek olan ana karakterimizle bize güçlü bağlar kurduruyor. Oyunun geliştirici ekibi oyuna sonradan gelen 3 DLC’sini (ek paket) hiçbir ücret talep etmeden oyunun sahiplerine sundu. Zaten hepimizin gönlünü çalan Hollow Knight’ın hikâyesi bu sefer, önceki oyundan da tanıdığımız, hem düşmanımız hem de kadim dostumuz olan Hornet üzerinden devam edecek. Oyun içerisinde yeni boss fight’lara ve oyun mekaniklerine de yer verecekleri, yayınladıkları teaser’lardan anlaşılıyor. Eğer sen de zorlu bölüm sonu canavarlarını seviyorsan, bu az bilinen fakat çok değerli oyuna kesinlikle göz atmalısın.God Of War: Ragnarok

Platformlar: Sony Playstation 

Yapımcı: SIE Santa Monica Studio

Tür: Aksiyon-Macera, Hack&Slash

İlk çıktığı sene olan 2005 yılından itibaren çok büyük bir hayran kitlesi yakalayan God of War; iki sene önce çıkan oyununun devamı niteliğindeki Ragnarok’la oyun severleri heyecanlandırdı. Daha önceden Antik Yunan döneminde ölümlü bir yarı tanrı olan Kratos’la diğer Yunan tanrılarını patakladığımız God of War serisi, son çıkan oyunuyla rotasını İskandinav mitolojisine çevirmişti. Ekibimize katılan Kratos’un oğlu Atreus’la yaşadığı maceralar bakalım yeni oyunda da devam edecek mi? Oyunun 2021 yılında çıkacağı söylense de çıkış tarihi hâlâ belirsiz, bazı kaynaklar ise bu seneye yetişemeyeceğini söylemekte. Şu an oyuna dair tek bilgi ise 2020’nin sonbaharında yayınladıkları ufak teaser videosu. Oyunun PlayStation için özel geliştirildiğini unutma; fakat sana güzel bir haberimiz de var, yapımcılar oyunun sadece PlayStation 5 için değil aynı zamanda 4 için de çıkacağını oyun severlere duyurdular!

Gran Turismo 7

Platformlar: Sony Playstation 

Yapımcı: Polyphony Digital

Tür: Yarış

Xbox’ın amiral gemilerinden olan Forza’ya karşı, PlayStation’ın oyun severlere sunduğu Gran Turismo; yarış oyunları arasındaki rekabete yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. Forza tarafında 2021 yılında güncel bir duyuru gelmemişken, PlayStation yedincisi gelecek Gran Turismo ile hem gerçek hem de sanal yarışta rakibinin önüne geçmekte kararlı. Bir öncekisi pek de beğenilmeyen oyun, serinin eski oyunlarının tarzına geri döneceğini söyleyerek umut verdi. Oyunun yayınlanan trailer’ında Gran Turismo için özel konseptte tasarlanan Mazda kullanıldı. PlayStation tarafında, şu anlık oyun hakkında pek bilgi verilmedi, çıkış tarihi de aynı şekilde belirsiz.


Back 4 Blood

Platformlar: PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox X ve S Serisi, Microsoft Windows

Yapımcı: Turtle Rock Studios

Tür: Aksiyon

Çok sevilen oyun serisi Left 4 Dead’in devamı niteliğinde olan Back 4 Blood, on yılın ardından seninle buluşmayı istiyor. Arkadaşlarınla vakit geçirmenin en iyi opsiyonlardan biri olan Left 4 Dead, bu sefer karşına daha gelişmiş grafikler ve artırılmış oyun deneyimiyle Back 4 Blood imzasıyla karşına çıkacak. Oyunun asıl güzel yanıysa hayatta kalmak dışında hiçbir amacının olmaması. Oradan oraya koşarak zombilerle boğuşurken, sen de zamanın nasıl geçtiğini unutacaksın. Farklı silah ve düşman çeşitliliğiyle 2021’in ortalarında çıkacak olan Back 4 Blood bakalım senin beklentilerini karşılayacak mı? 

Eğer sen de arkadaşlarınla bir yandan oyun oynarken bir yandan atıştırmak istersen Domino’s bir tık uzağında!

Efsane Ne Zaman Geri Dönecek: Friends Hakkında Bilgiler

Efsane Ne Zaman Geri Dönecek: Friends Hakkında Bilgiler

Heyecan Dorukta: EuroLeague’de Son Durum

Heyecan Dorukta: EuroLeague’de Son Durum