Article Detail

Adaylar Toplanın! YKS Stresini Azaltacak Öneriler

26.06.2020 | 14:40

YKS yaklaştı. Biliyoruz, sınav tarihi ne kadar yaklaşırsa hissedilen heyecan ve kaygı da o kadar artıyor. Hani hep denildiği gibi ‘’Biz de aynı yollardan geçtik’’ :) Ama işte bu tecrübe, sınav stresi yönetiminde bize birtakım dersler öğretti. Bak ‘’Ders’’ dedik hemen gözlerin büyüdü bile! :) Şaka tamam… Fakat bu ders gerçekten önemli. ‘’Sınavda çıkmaz’’ dersin şimdi, biz sana garanti ediyoruz ki kesinlikle çıkacak :)

YKS stresini üzerinden atacak minik tavsiyelerimiz var, kulak ver bakalım. :)- Az süre kaldı biliyoruz ancak hâlâ uyku düzenini düzeltemediysen, bir an önce düzelt deriz. En az 8 saat uyumuş, sınav saatinden 1-2 saat önce uyanmış ve kahvaltını yapmış olman gerekir. 

- Sınav sırasında veya öncesinde kendini başkalarıyla kıyaslama! Potansiyelinin farkına var ve bugüne kadar bu sınav için yaptığın şeyleri düşün!

- Günlük hayatta pozitif biri değilsen bile en azından bu gün, her şeye pozitif bakmaya çalış :) 

- ‘’Başaramazsam, yapamazsam’’ gibi kelimelerin geçtiği olasılık cümleleri kurma, olacakları her zaman kendin belirleyemezsin. Sınava gir ve elinden gelenin en iyisini yap!

- Sınav öncesi yaşadığın kaygı gayet normaldir ve aslında motive edicidir. Kendini kötü hissetme, bu kaygıyı kendi lehine çevirebilirsin, azıcık kaygı odaklanmayı artırır:)

- Sınav öncesi ‘’Çalışmadığım konular var’’ gibi düşüncelere kapılma, son 1 gün kala veya sınav günü çalışmak genelde etkili olmaz.

- Gevşeme ve nefes egzersizleri öğrenebilirsin. Sınava başlamadan önce şöyle güçlü bir nefes almak psikolojik olarak iyi gelecektir :)

- Sınava iyi hazırlanamamış olsan bile hâlâ şansın olduğunu bil. Unutma ki her deneyim sana bir şeyler öğretir.

- Bu sınava çevrendeki insanların düşüncelerini getirme! Senin sınav performansın ve elde edeceğin sonuç, sadece seni ilgilendirir!

- Sınava ilk hazırlandığın süreçten bu yana ne kadar yol aldığını düşün; motive olacaksın!

- Bu sınava haddinden fazla anlam yükleme. Bu sınav, gelecekteki ‘’seni’’ belirleyen yegâne şey değil! :)

- Sınava yanındayken iyi hissettiğin biriyle git. Bu anne veya baba da olabilir, arkadaş da olabilir, sevgili de olabilir. Yeter ki sana tam destek olsun.

Sınav öncesi en sevdiğin Domino’s lezzetini tadarak da iyi hissedebilirsin! Tatlımız var, acımız var, yani ne istersen var; hemen tıkla :)

Rahat ve Huzurlu Uykunun Yolu Bu Uygulamalardan Geçiyor

Rahat ve Huzurlu Uykunun Yolu Bu Uygulamalardan Geçiyor

Babalar Günü’nde Babana Özel Bir Hediye Almaya Ne Dersin?

Babalar Günü’nde Babana Özel Bir Hediye Almaya Ne Dersin?