Article Detail

Alef Dizisine Kısa Bir Bakış

22.04.2020 | 22:13

Tepenin Ardı, Abluka, Kız Kardeşler gibi ödüllü filmlerle tanınan Emin Alper’in yönettiği Alef dizisi, ilk 2 bölümüyle izleyiciyle buluştu. Dizi, İstanbul boğazında bulunan bir cesetle birlikte ortaya çıkan seri cinayetleri çözmeye çalışan iki dedektifin hikâyesini anlatıyor.

 Bir tarafı Batı, bir tarafı Doğu

Bir seri katilin peşine düşen iki dedektif, dizide iki ayrı kültürü temsil ediyor. İstanbul’u modernliğin ile gelenekselliğin kesişim noktası olarak işaret eden Alef; öyküsünde bu şehir üzerinden ikilikler kuruyor. Örneğin Kenan İmirzalıoğlu’nun canlandırdığı Kemal karakteri, zamanında İngiltere’ye gitmiş ve oradan aldığı eğitimle polis teşkilatında kıdemli olmuş bir dedektiftir. Yani Kemal karakteri dizideki Batı temsilidir. Ahmet Mümtaz Taylan’ın canlandırdığı Settar karakteri ise Türk Sanat Müziğine gönül vermiş, yerli ne varsa sahiplenmiş bir karakterdir. İkisinin İstanbul üzerinden bir kültür kaynaşmasına uğraması, dizinin hikâye çatısına yeni bir katman katıyor.
Tekinsiz, mistik bir İstanbul atmosferi

Görüntü yönetmenliğini Ahmet Sesigürgil’in yaptığı Alef’in en başarılı taraflarından biri mistik polisiye öyküsünün havasını yansıtan İstanbul çekimleri. Işığın yanında karanlığın, beyazın yanında siyahın çok belirgin olduğu sahneler, Alef’in hikâyesinde vurguladığı tüm ikilikleri yansıtıyor.

Klişelere rağmen kendini izleten hikâye 

Alef dizisinin, sıkça olumsuz eleştirildiği yönü, hikâyesinin ve karakterlerinin oldukça tanıdık olması. Emekliliği yaklaşan kıdemli bir polisin yanına hayata ondan daha farklı perspektiften bakan genç bir polisin verilmesi, cinayeti çözme aşamalarında bu dedektiflerin görevden alınması gibi birçok Amerikan polisiye filmi klişesi dizide varlığını sürdürürken, Alef yine de kendini merakla izletmeyi başarıyor.  

Birinci sezonunda sekiz bölümün yer aldığı dizinin yayın takvimi ise şöyle :

Birinci ve ikinci bölüm: 10 Nisan

Üçüncü bölüm: 17 Nisan

Dördüncü bölüm: 24 Nisan

Beşinci bölüm: 1 Mayıs

Altıncı bölüm: 8 Mayıs

Yedinci bölüm: 15 Mayıs

Sekizinci bölüm: 22 Mayıs

Dizinin heyecanlı bölümlerinin tadını çıkarman için sana bu lezzetleri tavsiye ediyoruz! 

Freud Dizisini İzlemeden Önce Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun!

Freud Dizisini İzlemeden Önce Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun!

Bu Yıl Netflix’te Yayınlanacak Yerli Yapımlar

Bu Yıl Netflix’te Yayınlanacak Yerli Yapımlar