Article Detail

Altın Küreler ''Sahiplerini'' Buldu mu?

08.01.2020 | 13:51

6 Ocak’ta gerçekleşen 77. Altın Küre Ödül Töreni’nde ödüller dağıtıldı. Hemen her sene yaşandığı gibi bu sene de ödüllerin beklentileri tersine çevirdiği görüldü. Hatta birçok sinemasever için bu ödüller, ‘’bir kez daha’’ hak edene verilmedi. Çünkü The Irishman, Marriage Story, Joker gibi yapımların beklenen ödülleri alamaması, Altın Küre’ye olan alışıldık bakışı bir kez daha değiştirmedi. 5’inci kez Ricky Gervais’in sunduğu törende, Gervais’in törene katılan yapımcılar ve filmlerle ilgili yaptığı konuşma, özellikle sosyal medyada çok dikkat çekti.

 


Altın Küre, Oscar’ın Habercisi mi?

Altın Küre ödülleri çoğunlukla Oscar’ın habercisi olarak görülür. Burada ödül alan filmlerin, genelde Oscar heykelciğine de yakın olacağı düşünülür ancak aslında ikisi birbirinden oldukça farklıdır. Oscar, ABD’nin dağıtımındaki film endüstrisinin onayından geçen filmlerin dünyaya pazarlanmasını amaçlar. Hollywood Yabancı Basın Birliği tarafından gerçekleştirilen Altın Küre’nin ise, Oscar’la benzer amaçları olsa da aday yapımlara olan yaklaşımı farklıdır. Altın Küre Ödülleri, Oscar’a nazaran daha fazla eğlence kültürüne hizmet eder. 

Amerikan Güzeli, Azap Yolu gibi yapımlarla tanınan Sam Mendes’in yönettiği 1917 filmi, şaşırtıcı bir şekilde bu seneki En İyi Film ödülünün sahibi oldu. Aslında bu durumun seyirciler için şaşırtıcı olan kısmı, filmin ödülü hak etmemesi değil; Joker, Marriage Story, The Irishman gibi senenin favori yapımlarının jüri tarafından es geçilmesiydi. Hatta Altın Küre’nin yakın tarihine bakacak olursak, bu kadar güçlü yapımların yan yana adaylık kazandığı başka bir senenin olmadığını da görebiliriz. Durum böyleyken, 1917’nin bu yapımların arasından sıyrılacak kadar güçlü bir film olup olmadığını anlamak için, filmin Türkiye’de vizyona girmesini beklemekten başka çaremiz kalmıyor. Eleştirmenleri ikiye bölen film: Bir Zamanlar... Hollywood'da

Bu yıl dağıtılan ödüllerin bir diğer tartışma konusu, Quentin Tarantino’nun geçtiğimiz Cannes Film Festivali’nde yarışan son filmi Bir Zamanlar...Hollywood’da’nın En İyi Senaryo ödülünü alması. Birçok eleştirmene göre; Tarantino’nun filminin en zayıf olduğu kategoride - senaryo - ödül alması, gecenin en şaşırtıcı durumlarından biriydi. Noah Baumbach (Marriage Story), Bong Joon-ho, Han Jin-won (Parasite), Steven Zaillian (The Irishman) ve Anthony McCarten (The Two Popes) gibi birçok başarılı isimden oluşan senaryo kategorisi de En İyi Film kategorisi gibi beklentileri tersine çevirdi. Özellikle The Irishman ve Marriage Story, sadece senaryolarıyla bile senenin favorileri arasında yer alıyordu. 

Netflix yapımları da beklediğini bulamadı

The Irishman, Marriage Story, The Two Popes ve Dolemite Is My Name’den oluşan 4 filmle, toplamda 17 adaylık Netflix yapımları da geceden mutsuz ayrıldı. Bu adaylıklardan sadece En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Laura Dern) dalında ödül kazanan Marriage Story öne çıktı. Ayrıca Netflix yapımları, güvendiği kalede de hayal kırıklığına uğradı. The Kominsky Method, The Crown, Unbelievable ve The Politician gibi Netflix dizileri, toplamda 17 dalda aday olmasına rağmen sadece bir yapım (Olivia Colman – The Crown) ödül alabildi. Gecenin öne çıkan diğer ödülleri ise şöyle:

En İyi Film (Komedi ya da Müzikal): Once Upon a Time… in Hollywood

En İyi Erkek Oyuncu (Drama): Joaquin Phoenix – Joker

En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Renee Zellweger – Judy

En İyi Yönetmen: Sam Mendes – 1917

En İyi Dizi (Drama): Succession

En İyi Dizi (Komedi-Müzikal): Fleabag

En İyi Mini Dizi/Film: Chernobyl


Ödül töreni hakkında yapılan yorumların büyük çoğunluğu, ne Oscar’ın ne de Altın Küre’nin, son yılların sinema ve dizi dünyasına damgasını vuran Netflix yapımlarına ödül dağıtmaya isteği olmadığına odaklanıyor. Dolayısıyla dijital film ve dizi izleme platformlarının, ödüllerde bu şekilde ikincil bir konuma yerleştirilmesi; bu ödüllerin gerçekten de hak eden ‘sahiplerine'mi verildiğine dair bir şüpheye düşmemize neden oluyor. 

Altın Küre geçti, sıra Oscar’da! 9 Şubat’ta gerçekleşecek Oscar ödül töreninin keyfini çıkarmak için, Domino’s’ lezzetlerine bir uğra:)

Simpsonlar Sürdürülebilirliğini Nasıl Koruyor?

Simpsonlar Sürdürülebilirliğini Nasıl Koruyor?

Mutfak Temalı 5 Film

Mutfak Temalı 5 Film