Article Detail

Amerikan Filmlerinde Pizza Metaforu

16.10.2019 | 17:05

Pizza denildiğinde akla ilk olarak İtalyanlar gelse de medya özelinde pizzayı en çok Amerikan filmlerinde görmüşüzdür. Amerikan sinemasında, pizzanın varlığı, aslında çoğu zaman belirli bir metaforu seyirciye iletmek için kullanılmıştır. 

Hadi gelin, Amerikan filmlerinde sıklıkla karşılaştığımız 3 temel pizza metaforunu inceleyelim.

Metafor 1: Ne olursa olsun biz bir aileyiz

 Rastlantı değildir; aile filmlerinde pizza yenilen sahnelere sürekli denk gelmemiz… Dikkat ederseniz bu sahneler, sıcak sıcak eve teslim edilen pizza kutularını ve kalabalık aile kadrosunu bir arada barındırır. Genelde böylesi toplu yemek sahnelerinde pizza, karakterlerin yaşadığı bir probleme ya da kavgaya ‘’ara vermek’’ amacıyla kullanılır. Örneğin; öncesinde aile arasında gerçekleşen bir tartışmayı izlediğimiz sahnenin hemen sonrasında gelen pizza, aileyi tekrar bir araya toplayan bir başrol görevi görür. Bazı filmler ise bu yolu tersten izler; ailenin önemini vurgulanmak için çatışma nedeni olarak pizza kullanır. Home Alone filmi buna en iyi örnektir.

 


Metafor 2: Değişim pizzayla gelir

 Amerikan filmlerinde pizza, bazen karakterlerin bir şeylere isyan etmesini de anlatmak için kullanılır. Filmdeki karakterlerin mutlu olmadığı resmi bir ortamda, bir karakterin yediği pizza dilimi, mevcut duruma karşı bir başkaldırı gibidir. Örneğin; Amy Heckerling’in 1982 yapımı, Fast Times at Ridgemont High filminde böyle bir sahne vardır. Disiplinli ve sert öğretmeninin dersinde sıkılan filmin baş karakteri Jeff Spicoli, sınıfa pizza söyler ve ortamı neşelendirir. Bununla beraber pizza, filmlerde bazen de karakterin kendi dünyasında değiştirmek istediği bir durumu anlatmak için kullanılır. Örneğin; 1977 yapımı John Badham yönetmenliğindeki, Saturday Night Fever filminde John Travolta’nın canlandırdığı Tony Manero karakteri, mutlu olmadığı bir güne daha iyi başlamak için sokakta pizza yemektedir.


Metafor 3: Duyguları aktarmak için kullanılır

Filmlerde bazen karakterlerin hissettiği duyguları aktarmak için pizza kullanılır. Karakter yediği pizza üzerinden hissettiği duyguların betimlemesini yapabilir. Bu tür sahnelerde seyirci olarak bizler, karakterin pizza üzerinden anlattıkları hisleriyle kendimizi özdeşleştirmiş oluruz. Karakterlerin hissettiği duyguları dolaylı yoldan aktaran bu sahneler, izlenebilirliği yüksek, filmin temposunu artıran bir nitelik de üstlenir. Bu nedenle pizzaların karakterler üzerindeki etkilerini izlediğimiz bu filmler, aklımızda daha çok yer etmektedir. Bazen de karakterlerin hissettiği duygular, oldukça açık bir şekilde pizza kullanılarak anlatılır. Örneğin; 2001 yapımı The Princess Diaries filminde, Anne Hathaway’in canlandırdığı Mia Thermopolis adlı karakter, yakın arkadaşına yaptığı bir hata nedeniyle kendini affettirmek için üzerinde ‘’sorry’’ yazan bir pizzayı kırgın arkadaşının evine sipariş eder. 


‘’İzle ve İyi Hisset’’ Film Önerileri

‘’İzle ve İyi Hisset’’ Film Önerileri

Ailenizle İyi Vakit Geçirmenizi Sağlayacak Film Önerileri

Ailenizle İyi Vakit Geçirmenizi Sağlayacak Film Önerileri