Article Detail

Arthouse Filmlerin Keyfini FilmBox Live'da Çıkarın!

28.05.2020 | 10:20

‘’Hep mi popcorn izleyeceğiz, biraz da arthouse izleyelim, havamız olsun!’’ diyenlere özel, dijital film ve video platformu FilmBox Live’da nefis mi nefis, kült mü kült arthouse filmleri var! Dünya sinema tarihinin başarılı ve kendine has yapımları FilmBox Live Arthouse kategorisinde buluşuyor. Elbette FilmBox Live’a gidip, izleyeceğin filmi kendin de seçebilirsin ama biz yine de tüm dünyada yankı uyandırmış 4 yapımı senin için seçtik, buyur okumaya!Aparajito - Yenilmez (1956)

Hindistan sinemasının usta yönetmeni Satyajit Ray'in yönettiği Yenilmez , ‘’Apu Üçlemesi’’ olarak geçen serinin ikinci filmi. Üçlemenin ilk filmi olan Yol Türküsü’nün öyküsünü devam ettiren Yenilmez, köylerini terk ederek şehre göç eden ve artık bir ‘’delikanlı’’ olan Apu’nun okul ve şehir yaşamında karşılaştığı zorlukları anlatır. 1957 yılında Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülünü kazanan bu film, sinema tarihine yer etmiş benzersiz bir başyapıt. Pür dikkatle, bu klasiği izlemeni öneriyoruz.

“Önce gelenler, gitmiş olanlardır. Arkamda meteliksiz bir dilenci bıraktım.”Viridiana (1961)

Sürrealist filmleri ile tanınan yönetmen Luis Buñuel'in 1961 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye alan bu filmi, zamanında fazla tartışma yaratsa da günümüzde bir klasik olarak anılıyor. Film, rahibe okulunu bitirmek üzere olan Viridiana adlı genç bir kadının teyzesinin kocasını ziyaret etmesiyle birlikte değişen hayatını anlatıyor. Teyzesinin kocası tarafından okula geri dönmesi engellenen Viridiana, bu süreçte daha önce tanık olmadığı olayları yaşıyor. Viridiana, toplumun etiğini belirleyen ve yöneten kurumlara sert eleştiriler yaptığı gibi oldukça komik sahneleri olan da bir film. Kendine sinefil demeden önce bu filmi izlediğinden emin ol, bizden söylemesi.

‘’Kendi zayıflığımı biliyorum ve yaptığım her şey mütevazi olacak. Ama ne kadar az olursa olsun, bunu yalnız yapmak istiyorum.’’


Bride of the Monster - Canavarın Gelini (1955)

Bu yapım ise ‘’Ne kadar kötü, o kadar iyi!’’ diye adlandırılan ‘’tür’’ filmlerini sevenlere gelsin. Dünyanın en kötü yönetmeni olarak anılan Ed Wood’un, şimdilerde ciddi bir hayran kitlesine sahip olan Canavarın Gelini adlı bu filmi, sinema tarihin kült yapımları arasında yerini çoktan aldı. 1931 yapımı Dracula filminde Kont Dracula’yı canlandıran Bela Lugosi’nin yer aldığı film, çılgın bir bilim adamının atomik bir süper kahraman yaratmasıyla gelişen sıra dışı olayları anlatıyor. Bilimkurgu ve korku türünün bir kombinasyonu olan Canavarın Gelini, özellikle düşük bütçeli yapımları sevenlerin kaçırmaması gereken bir film.

Biri, başkalarının kavrayamayacağı bir şey keşfederse daima deli olarak kabul edilir!The Earth Trembles - Yer Sarsılıyor (1948)

Ünlü İtalyan yönetmen Luchino Visconti’nin yönettiği Yer Sarsılıyor, İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nin en etkili filmlerinden biri. Film, bir İtalyan ailesini ve balıkçıların yaşam koşullarını belgesele yakın bir dilde anlatıyor. Giovanni Verga'nın I Malavoglia isimli kitabından uyarlanan bu film, gerçek mekânlarda çekilmiş ve oyuncular bölgenin halkı arasından seçilmiştir. Visconti’nin bu filmi, sınıflar arası eşitsizliği, yoksul kesimlerinin hayatlarını gerçekçi bir şekilde ekrana yansıtmasıyla değer kazanmıştır. ‘’Şöyle sert ve gerçekçi bir film istiyorum’’ diyenlerin gözü kapalı bile izlese seveceği bir film Yer Sarsılıyor.

“Kazanmak için toptancıların, balıkçılara ihtiyacı var; ama balıkçıların toptancılara ihtiyacı var mı?”

Bu filmleri doyasıya izlemek için hemen Domino’s’un web sitesinden veya uygulamasından sipariş ver!

Hayvanlar Dünyasına Yolculuk: Absürt Gezegen

Hayvanlar Dünyasına Yolculuk: Absürt Gezegen

‘’Filmbox Live’da Bu Ay Ne İzlerim?’’ Diyenler Buraya!

‘’Filmbox Live’da Bu Ay Ne İzlerim?’’ Diyenler Buraya!