Article Detail

Atiye Dizisindeki Sembol Ne Anlama Geliyor?

22.01.2020 | 18:26

Netflix Türkiye’nin ikinci orijinal dizisi Atiye, mistik öyküsüyle izleyicilerin merakını çekmeyi başardı. Çoğu seyirci, dizideki sembolün ardındaki gizemi merak ediyor. Aslında haklılar da, çünkü bu sembol, dizinin de merkez öyküsünü oluşturuyor. Atiye dizisinde karşımıza çıkan sembol birden fazla simyasal simgenin bir kombinasyonu. Simyasal simgeler, 18. yüzyıldan bu yana çeşitli elementleri ve bileşikleri temsil etmek için kullanılıyor. Atiye dizisinde bu sembollerden birkaçı birleşerek, dizinin imzası hâline gelen ve hikâyenin gizini barındıran orijinal sembolü oluşturuyor. Şimdi bu bileşimi oluşturan sembollere yakından bakalım.

Göbeklitepe’den çıkan sembolün anlamı ne? 

Sembolün merkezinde Güneş (sun) yer alıyor. Güneşin iki yanında ise Ateş (Fire) ve Su (Water) bulunuyor. Sembolün iki ucunda ise Ay’ı (moon) görüyoruz. Geriye kalan iki sembol ise çok tanıdık: Venüs ve Mars. Mitolojide ve astrolojide Venüs enerjisinin kadına, Mars enerjisinin ise erkeğe ithaf edildiğini bildiğimize göre; dizideki Erhan ve Atiye’nin aşkının bu sembollerle anlatıldığını düşünebiliriz.


Ateş, Su, Güneş, Ay, Venüs ve Mars sembollerinin kombinasyonu.

İkilinin hem fiziksel hem de duygusal olarak ‘’buluştuğu’’ merkez; ay tapınağı olarak da adlandırılan Göbeklitepe’dir. Kendi zıtlıklarından beslenen iki ayrı gezegenin (Güneş ve Ay) aşkı, birçok mitolojik hikâyede anlatılmıştır. Dolayısıyla Ay ve Güneş sembollerinin dizideki anlamı da burada ortaya çıkar. 

Sonuç olarak Atiye, genç bir kadının kendini keşfetme öyküsüne odaklanırken, seyirciyi aslında insanlığın kökenlerine doğru bir yolculuğa da çıkarıyor. Dizi; simgebilimden tarihe, mitolojiden sanata kadar pek çok ayrı daldan beslenen bölümleriyle öne çıkıyor. 

Güncel Netflix dizileri hakkında ilginç bilgiler öğrenmek için Domino’s Blog’u takip etmeye devam et :)

Mutlaka Görmeniz Gereken Kadın Hikâyesi Filmleri

Mutlaka Görmeniz Gereken Kadın Hikâyesi Filmleri