Article Detail

Brezilya’nın “Doktoru” Efsane Futbolcu Sócrates

14.01.2020 | 14:16

Brezilya’nın “Doktoru” Efsane Futbolcu Sócrates

Futbolu yalnızca bir oyun olarak değil; sanat olarak gören ikon haline gelmiş futbolcu: Sócrates. Tam ismiyle Sócrates Sampaio de Souza Vieira de Oliveira. 

Orta sahadaki top hakimiyeti ve oyun kuruculuğu ile Brezilya’nın efsane futbolcusu, üzerinden yıllar geçse de hâlâ gelmiş geçmiş en iyi orta saha oyuncuları arasında gösteriliyor. Kendine özgü futbol yeteneğinin yanında Sócrates hem doktordu hem de felsefe lisansına sahipti. Bu yüzden futbol severler ona “doktor” diyorlardı. Efsanevi 8 numara, tüm bu entelektüel derinliğinin yanında haksızlıklara karşı ses çıkarması ile 1970’lerin Brezilyası’nda sembol isimlerden biri hâline geldi. 

Sócrates, Brezilya’da yoksul bir ailenin çocuğu olarak; 19 Şubat 1954’te dünyaya geldi. Babası felsefeyi seviyordu, oğluna Antik Yunan filozofunun ismini verdi. Böyle bir babanın oğlu olan Sócrates’in daha en başından farklı bir insan olacağı belliydi. Sócrates, ülkesinin dışında, İrlanda’da felsefe okuyacak kadar başarılıydı. Başlangıçta siyasetçi olmak istemişti. Brezilya’daki gelir adaletsizliği hakkında bir şeyler yapmak istiyordu. Fakat; hayat onu futbolcu yaptı. O da tüm bilgi birikimini, zarafetini ve isyanını oyununa yansıttı.Profesyonel futbol hayatına 1974 yılında, Sao Paulo eyaletinde memleketi Riberí£o Preto’da Botafogo takımında başlayan Sócrates daha sonra, 6 yıl boyunca oynayacağı Corinthians’e transfer oldu. Takımdaki karar alma mekanizmalarına etki ederek, herkesin alınacak kararlarda payının bulunduğu bir sisteme ön ayak oldu. Mayıs 1979 ile Haziran 1986 arasında altmış kez millî takıma çağrılan Sócrates, kariyerinin sonlarında Fiorentina’da ve sonra yine Brezilya’da Flamengo ve Santos`da oynadı. Futbolu bıraktıktan yaklaşık on sene sonra, 2004 yılında İngiltere’nin Kuzey illeri Doğu Futbol Ligi’ndeki Garforth Town Football Club’da bir aylığına futbolcu/antrenör olarak da görev alan “doktor” daha sonra futbolu bıraktı ve pratisyen hekim olarak çalıştı.

Futbol bir sanattır

Sócrates, futbolu bir sanat olarak görüyordu. Futbol için, bir sürü insanın aynı odada ortak bir resim yapma çabası diyordu. Oyunda; estetiğe ve dinamizme çok önem veriyordu. Öyle ki Brezilya’da, zayıf ve savunma futbolunu benimseyen Hollanda’ya karşı, 1982 Dünya Kupası finalinde kaybettiklerinde gazetecilere: "Kaybettik ha? Kötü oldu, ama futbolun durumu daha da kötü." yanıtını vermişti. Falcao, Totinho Cerezo ve Zico ile beraber oluşturdukları orta saha, futbol tarihçileri tarafından her zaman tarihteki en güçlü orta sahalardan biri olarak anıldı.

Sócrates bugün hala futbolda güzellik ve “düşünce” arayanların sembolü durumunda.  

Sporla ilgili ilginç bilgiler için Domino's Blog'u takip etmeye devam et :)

Futbol Tarihinde Bir Unutulmaz: George Best

Futbol Tarihinde Bir Unutulmaz: George Best

Halı Saha Maçlarının ''Kaybeden Ismarlar!'' Lezzetleri

Halı Saha Maçlarının ''Kaybeden Ismarlar!'' Lezzetleri