Article Detail

Çağlar Boyu Eskimeyen Bir Kültür: Aile Sofrası

11.03.2020 | 17:23

Sofraya yemek gelmek üzeredir. Sen masada kimlerin olduğuna bakarsın. Burnuna mis kokular gelir, masaya yeni yeni insanlar gelir, karnının gurultuları, kulağına elektronik müzik sesleri gibi ‘’gelir’’...  Fakat yemek bir türlü gelmez, açlık hissin uzar da uzar. Üzülerek söylüyoruz, biraz daha bekleyeceksin. Çünkü o yemek, masana gelene kadar türlü türlü aşamalardan geçecek. 

Şimdilerde oturmuş sofra adabımızın kökenleri aslında çok eski zamanlara gidiyor. Sofra kültürü, güzel güzel süslenmiş masalarımıza, yemekte dedikodu yapan akrabalarımıza gelene kadar birçok aşamadan geçti. 

Ateşi bulduktan sonra değişti bizim yaşamımız. Önceleri son derece bireysel olan yemek yeme eylemi, ateşin bulunmasıyla birlikte kolektif bir göreve büründü. Ateşin etrafında oturduk, etimizi pişirdik, ailemizle birlikte yedik. Yemekten sonra, mağara duvarlarına yansıyan gölgelerle oyunlar bile oynadık. Besinleri ateşte pişirmek o günlerden bugüne kadar süregelen bir davranışımız oldu. Toplu yemek yeme kültürü aslında tam olarak orada başladı. ‘’Birlikte’’ yemek yeme eylemi, küçük kıvılcımlardan doğan bir ateş gibi paylaşımdan doğdu.Türk kültüründe sofranın önemi

‘’O sofraya beraber oturuyorsak bir anlamı var!’’ diyoruz ve ekliyoruz. Sofra kültürümüze en derinlerden, çadırlarda yan yana oturan Oğuz Türklerinden başlıyoruz. 

Orta Asya Türk Devletleri’nin hükümdarları, halka sık sık ziyafet düzenlermiş ve bu ziyafetlere Toy denilirmiş. Hatta bu sofralar hilal biçiminde düzenlenip, en ortadaki sofraya en önemli kişi oturtulurmuş. Önem sırasına göre diğer kişiler sağ tarafa, daha az önemli kişiler ise sol tarafa otururmuş. Bu ziyafetlerin temel amacı, halk ile hükümdar arasındaki bağın güçlendirilmesiymiş. Yer sofrası, o günlerden 19. yüzyıla kadar Türk kültüründe varlığını korumuş. 

Konuya akademik girdik evet, bu yüzden kısa kesiyoruz :) Yani özetle diyoruz ki halkın sevgisi, midesinden geçermiş! Sofra, daima bir kaynaşma, bir toplumsal uzlaşma yöntemiymiş... 

Dünyada sofra kültürü

Bizde olur da dünyanın geri kalanında olmaz mı? :) Dünyanın her yerinde farklı bir sofra kültürü mevcuttur. Her bir kültürün farklı bir sofra adabı vardır. Olur da bu ülkelerden birinde yemek için sofraya oturursan, aklında bulunsun :)

- İtalyanların sofra kültüründe, aileyle birlikte yenen yemekler saatlerce sürer ve doymaktan çok, hep birlikte muhabbet etmek amaçlanır. (İzlediğin bir İtalyan filmini düşün, mutlaka böyle bir sahneye rastlayacaksın.)

- Rusya’daki aile sofralarında en yaşlı kişiye servis önceliği tanınır. Ayrıca sofrada daima eğlenceli olmak gerekir.

- Fransa’nın sofra kültüründe yemeği hızlıca bitirmek oldukça kaba bir davranış olarak görülür. (Yani tam Fransız usulü, yavaş yavaş lokmalar.)

- Hindistan’daki sofra kültürünü saymakla bitiremeyiz ama yine de en belirgin kuralı söyleyelim; Hindistan’da sofradan kalkmak için masadaki herkesin yemeğini bitirmesi gerekir. (Kast Sistemi sofrada sökmüyor anlaşılan.)

Sofra kültürünün bu denli yaygınlaşması, bu kültürün mağaraların en derinlerine kadar gitmesi ve sofraların sıklıkla ‘’aile meclisi’’ olarak adlandırılması boşuna değil. Çünkü sofrada yenen yemek yakınlaştırır, aile bireylerinin sorunlarına çare aranır, gelecek planları konuşulur. Aile sofrası, kaynaşmak için bir bahane yaratır. :)

Domino’s, aile sofrasına önem veriyor. Kurulan her Domino’s Sofrası ile, eşsiz sohbetlere aracılık ediyoruz, mutlu oluyoruz. 

Pizza Hakkında 18 Ünlü Söz

Pizza Hakkında 18 Ünlü Söz

Türkiye Pizza Günleri Başlıyor: Tüm Pizzalar Tek Fiyat!

Türkiye Pizza Günleri Başlıyor: Tüm Pizzalar Tek Fiyat!