Article Detail

Dünden Bugüne Pizza Kutuları

13.10.2020 | 14:46

Bugün bir siparişle kapımıza kadar sıcacık gelen pizzaların daha önce nasıl servis edildiğini merak ettiniz mi? Karton pizza kutuları her ne kadar basit bir fikirmiş gibi gelse de ilk akla gelen yöntem bu değildi. Bundan 200 yıl önceye gidelim. Pizza o zaman da var ama alışık olduğumuz gibi kutusunun içinde gezmiyordu. :) İtalya’da pizza şimdi olduğu kadar büyük değildi, hatta bir kişinin yemesi için yapıldığından tortilla boyutundaydı. Gördüğümüzde iştahımızı açan pizza kutuları bugünlere aslında uzun yollardan geldi. 1800’li yılların başında fırıncılar küçük ekmek ve pizzaları sokakta taşımak için bakır kutular kullanıyorlardı, fırıncıların çocukları ellerinde bu bakır kutularla mahalleyi geziyordu. 
Bugün hâlâ kullandığımız pizza kutuları aslında 1930’lu yıllarda yaygın hale geldi. O yılların modasıyla elinde pizza kutularıyla insanları hayal ettiğimizde güzel bir görüntü çıkıyor ortaya. :) Kutular aynı gibi gözükse de bugün kullanılanlardan daha kullanışsızlardı. İnce mukavvadan yapılan, bu yüzden de içinde pizza yokken bile çökebilen bu kutuları bir de içlerinde sıcak pizza varken düşünün! Kulağa pek iyi bir fikir gibi gelmiyor, değil mi? 

Evlere sipariş edilebilen pizzaya olan talep arttıkça, bu ince mukavvalardan yapılan kutulara yeni çözümler aranmaya başlanıyor. Pizza kutuları tarihine baktığımızda, dönüm noktası olarak adlandırabileceğimiz yıllar 1960’lı yılların başına denk geliyor. Evet, kutu tedarikçisini oluklu mukavvadan bir ürün geliştirmeye ikna eden kişi Domino’s’un kurucusu Tom Monaghan’ın ta kendisi! Bugün hâlâ kullanılan bu kutular, pizzanın günlük hayatımızdaki görüntüsünün tamamlayıcısı oluyor. 

Her ne kadar görünürde aynı kalsa da bu kutuların geliştirilmesi yıllar içinde devam ediyor. Pizza kutuları çeşitli teknolojik inovasyonlardan geçmeyi sürdürüyor. Örneğin, Domino’s’un köşelerinden kırpılmış kutuları… İlk bakışta küçük bir dokunuş gibi gözükse de her gün sipariş verilen pizza sayısını düşündüğümüzde aslında ne kadar malzemeden tasarruf edildiği ve bu sayede karbon ayak izinin azaltılmasına da büyük bir katkı sağlandığı daha kolay anlaşılabilir. Bunun yanında, geri dönüştürülebilir malzemelerin kullanılmasıyla sürdürülebilirlik de sağlanabiliyor. Anlayacağınız pizza kutusu deyip geçmemek gerekiyor, bugün en basit gördüğümüz şey bile değişime hep açık. 


Böyle düşününce gelecek yıllar için heyecanlanmamak elde değil gibi! Ne dersiniz? Pizza kutularından bu kadar bahsetmişken sizin de canınız Domino’s Lezzetleri’nden çektiyse sizi hemen buraya alalım! :)Dayanışmanın Güzelliği: Moral Pizzası

Dayanışmanın Güzelliği: Moral Pizzası

Domino’s Ürünleri ile Yaz Sofranızı Kurun!

Domino’s Ürünleri ile Yaz Sofranızı Kurun!