Article Detail

Dünya Ne Dinliyor? 2020 Müzik Trendleri

30.03.2020 | 19:21

Hangi tarzda dinlemeyi tercih edersek edelim, müziksiz bir hayatı pek çoğumuz düşünemeyiz. Evimizde ders çalışırken konsantre olabilmemizi sağlayan da müziktir, ev işlerini hallederken ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi bize sunan da… Zaman zaman terapilerde kullanılan müzik; tiyatro ve sinema gibi sanatın pek çok farklı türüne de mutlaka entegre edilir, duygu ve düşünceler müziğin sihirli gücüyle çok daha etkili ifade edilir. Uzun sözün kısası, ilk çağ uygarlıklarından bu yana melodilerin eşsiz dünyasını keşfe çıkıyoruz. Yüzyıllar içinde müzikle ilişkimizi tutku dolu bir aşk öyküsüne çevirdiğimiz için de onsuz asla ya-pa-mı-yo-ruz! Şimdi biraz dünyaya uzanalım ve müzik dünyasında 2020’nin öne çıkan müzik trendleri neler, birlikte bakalım! 
Şarkıların süreleri giderek kısalıyor: Bir yıl öncesine baktığımızda, dünyada ilk 40 listelerine giren şarkıların ortalama uzunluğunun 3 dakika 7 saniye olduğunu görüyoruz. Bir önceki yıla kıyasla bu sürenin 30 saniye daha az olduğunu düşündüğümüzde, trendin şarkıların giderek kısalması yönünde olduğu ortaya çıkıyor. Bunun nedeniyse büyük ölçüde oynatma listeleri! Günümüzde şarkıcılar, oynatma listelerinde kısa süre içinde dinleyicinin diğer şarkılara atlamasını önlemek için uzun şarkılardan uzak duruyorlar! 

“Kadın rapçiler” çağına adım adım: Dünya müzik piyasasında kadın rapçilerin sayısı giderek artıyor. Üstelik bu rapçiler hayran kitlelerini de hızla çoğaltıyor. Bilinen rap şarkıcıları Cardi B ve Megan’ın tahtına Kamaiyah ve Rico Nasty gibi yeni nesil rapçilerin de yetişeceği öngörülüyor. Ülkemizde halen bilinen rapçiler arasında kadın rapçi sayısı çok olmasa da önümüzdeki yıllarda belki bu durum dünyadaki trendlere paralel olarak değişir, ne dersiniz?   

80'lerin müzik ruhu yeniden yükselişte: Uzun bir süredir dünya müzik trendlerine baktığımızda, funk müziğin ve ritimlerde salınım hissi veren groove müzik türünün etkilerini görüyoruz. Bu yılsa hem melodilerde hem de estetik anlamda 80’lerin esintilerini özellikle pop kültüründe bolca hissedeceğiz.  Bilgi, müzik dünyasında da güç: Dünyada genç müzisyenler müzik endüstrisinin inceliklerini öğrenmek amacıyla çeşitli kurslara ve eğitimlere yöneliyor. Bunun nedeniyse şu; genç müzisyenler telif hakkı gibi kritik konularda bilgi sahibi olmalarının ne kadar önemli olduğunun artık çok daha farkındalar. Sözün özü; artık işin yalnızca sanatsal ve üretim aşaması kısmında değil, iş yönetimi kısmında da daha fazla söz sahibi olmaktan yanalar. 

Dijital satışlar fiziksel satışların önüne geçiyor: Nielsen’in 2019 yılında yayınladığı bir müzik endüstrisi raporuna göre, Amerika’da müzik tüketiminin yüzde 78’ini online kanallardan yayınlanan parçalar oluşturuyor. İşte bu nedenle tüm dünyada genel bir eğilim olarak müzisyenler şarkılarını Spotify ve Apple Müzik gibi kanallar aracılığıyla duyurmayı tercih ediyor. 

Bu kadar müzikten bahsettikten sonra evimizi kendi sevdiğimiz parçalarla yankılatsak ne hoş olurdu, değil mi? Öyleyse ne duruyorsunuz? Açın en sevdiğiniz oynatma listenizi, verin Domino’s Sofrası’ndan en sevdiğiniz lezzetin siparişini! Kendinizle “partileme”nin tadını çıkarın! 

 

Yararlanılan Kaynaklar: 

https://diymusician.cdbaby.com/musician-tips/music-trends-2020/

https://www.acm.ac.uk/5-upcoming-music-trends-for-2020/

Tame Impala’dan Yeni Albüm: The Slow Rush

Tame Impala’dan Yeni Albüm: The Slow Rush

‘’Havalı’’ Olmanı Sağlayacak 3 Müzik Belgeseli

‘’Havalı’’ Olmanı Sağlayacak 3 Müzik Belgeseli