Article Detail

En İyi İklim Belgeselleri

26.10.2020 | 18:31

Evde oturduğun bir akşam şöyle ufuk açacak, bilgilendirecek ve kaliteli zaman geçirmeni sağlayacak bir belgesel listesi elinde olsa hiç de fena olmazdı değil mi? Özellikle güncel ekolojik meselelere ilgi duyuyorsan bu içeriğimiz tam sana göre. Haydi başlayalım!

Before The Flood (Tufandan Önce)

Leonardo DiCaprio ile National Geographic’in ortak yapımı olan bu belgesel, küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğini ele alıyor. Ekonominin büyük çoğunluğunun hâlâ fosil yakıtlara dayalı olarak sürdürüldüğü, sera gazı salınımında büyük devletlerin rolleri olduğu gibi birçok gerçeğe değinen belgeselde dünyamızın içinde bulunduğu vahim durum anlatılıyor… Ancak bu gidişatı durdurmak için hâlâ umudun olduğu da söyleniyor.Chasing Ice (Buzun Peşinde)

En İyi Sinematografi ödülü kazanan belgesel, National Geographic fotoğrafçısı olan James Balog’un eseri. Dünyanın eriyen, küçülen buzullarını kronolojik olarak kaydetmeye çalışan Balog, önce yılda iki kez buzulları ziyaret ederek fotoğraflarını çekmekle işe başlıyor. Bunun yeterli olmadığını görerek İzlanda, Grönland, Alaska ve Montana’daki buzullara time-lapse kameralar yerleştiriyor ve böylece erimenin boyutunu ortaya koyan çarpıcı bir işe imza atıyor.

A Plastic Ocean (Plastik Okyanus)

Belgeselin hikâyesi, gazeteci Craig Leeson’ın mavi balina keşfine çıktığı zaman, neredeyse el değmemiş bir bölgede bile plastik atıklara rastlamasıyla başlıyor. Hemen ardından birçok bilim insanı ile dünyanın farklı 20 yerine giderek okyanusların kirlilik seviyelerini ölçmeye başlayan Leeson, konuya dikkat çekmek adına bu belgeseli hazırlıyor. Aşırı, gereksiz ve dikkatsiz plastik kullanımını etraflıca ele alan bu yapım ufuk açıcı çeşitli bilgileri de içeriyor.Our Planet (Gezegenimiz)

Bir Netflix yapımı olan bu belgeselin sekiz bölümü mevcut ve her bir bölümde farklı ekosistemler inceleniyor. Kutupların vahşi doğasından okyanusların gizemli derinliklerine, Afrika’nın uçsuz bucaksız topraklarından Güney Amerika’nın zengin ormanlarına kadar hemen hemen her yerde insanların gezegene ne kadar zarar verdiği ortaya konuluyor.

Dünyanın en değişik canlılarını ve onların yaşam alanlarını anlatan belgeseli izlerken hiç görmediğin güzellikte ve ilginçlikte manzaralarla karşılaşabilirsin.An Inconvenient Truth (Uygunsuz Gerçekler)

ABD eski Başkan Yardımcısı olan ve daha sonra girdiği başkanlık yarışını George Bush’a karşı kaybeden Al Gore’un küresel ısınmaya dikkat çekme çabalarını konu alan belgeselin yönetmeni Davis Guggenheim. Belgesel, iklim krizi konusunda en fazla suçlanan ülkelerden ABD’de bir dönem etkili bir siyasetçi olan Gore’un kişisel dönüşüm hikâyesine de odaklanıyor.

Küresel ısınma nedeniyle dünyanın kaçınılmaz sona beklenenden çok daha kısa sürede ulaşacağını anlatan belgeseli bir oturuşta bitirebilirsin.

Tabii öyle kuru kuru belgesel izlemek olmaz. İyisi mi Domino’s Vegi pizza siparişi verip belgesel keyfine başla.

Özleyenlere: GTA: Vice City Remastered

Özleyenlere: GTA: Vice City Remastered

Dayanışmanın Güzelliği: Moral Pizzası

Dayanışmanın Güzelliği: Moral Pizzası