Article Detail

Futbol Tarihinde Bir Unutulmaz: George Best

14.01.2020 | 14:41

Futbol tarihinin gelmiş geçmiş en iyi oyuncuları ne zaman konuşulsa George Best adı mutlaka geçer. George Best olağanüstü oyun stiliyle ve hızlı çalımlarıyla, çoğu futbolseverin hafızasındaki yerini hala koruyor.

George Best, İngiliz futboluyla bir bütün haline gelse de aslında Kuzey İrlanda’nın Belfast şehrinde doğup büyüdü. Futbol kariyerine 15 yaşında bu ülkede başlamıştı. Fakat bir gün, Manchester United’ın ünlü yetenek avcısı Bob Bishop ona denk geldi ve bu zayıf çocuktan çok etkilendi. Best, Manchester United tarafından kısa sürede transfer edildi. Kırmızı formayı ilk defa giydiğinde 17 yaşındaydı. Henüz yaşı çok genç olduğu için yeteneğini yeterince sergileyemedi. Bunun için 20 yaşını beklemesi gerekiyordu.

1966 yılındaki UEFA Şampiyon Kulüpler Kupası çeyrek finalinde SL Benfica’ya 2 gol attığında dünya basını artık bu genç oyuncuya odaklanmıştı. Aynı sezon başarılı bir ivme yakalayan Manchester United, ligde de şampiyonluğunu ilan edince George Best’in takıma katkısı daha çok görünür oldu. 1967’de Manchester United, UEFA Şampiyon Kulüpler Kupasını kazanırken Best, hızlı çalım tekniği ve finalde attığı gol ile takdir topladı. 1968’de Avrupa’da yılın en iyi futbolcusu seçildi. Manchester United’ın 7 numaralı yıldız futbolcu efsanesi de George Best ile başlayacaktı. Daha sonra bu formayı Eric Cantona, David Beckham ve Ronaldo giydi.United formasıyla çıktığı 361 maçta 137 gol atarak büyük bir başarı yakalayan Best, milli takımlar seviyesinde ise oynadığı 37 maçta yalnızca 9 gol atabildi.

George Best, tüm dünya için yıldız bir oyuncuya dönüşürken şöhretle başa çıkma konusunda başarısız oluyordu. Kuralsız hayat tarzı sebebiyle kariyeri 1960’lı yılların sonunda inişe geçerken Manchester United serüveni henüz 27 yaşında takımdan kovulmasıyla son buldu.

Kariyerine Fulham, Stockport County, Hibernian, Los Angeles Aztecs ve son olarak da Bornemouth takımlarında devam eden Best, 37 yaşında profesyonel futbol hayatını noktaladı. Henüz 59 yaşında hayata gözlerini yuman Best’in ismi İngiltere’de havalimanlarına verildi ve adına özel pullar basıldı. George Best bugün hala dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcuları arasında anılmaya devam ediyor.

Liverpool Kulübünün Kuruluş Öyküsü

Liverpool Kulübünün Kuruluş Öyküsü

Brezilya’nın “Doktoru” Efsane Futbolcu Sócrates

Brezilya’nın “Doktoru” Efsane Futbolcu Sócrates