Article Detail

Herkesin Dilinde: Clubhouse Nedir?

08.02.2021 | 11:15

Özellikle pandeminin gelişiyle evlerde geçirdiğimiz online vakit oldukça arttı, yüz yüze diyaloglar ve birebir iletişim de eş zamanlı olarak rafa kalktı. İşler böyle olunca haliyle sosyalleşmek adına çabalayan bizler için hem yeni platformlar hem de uygulamalar son hızla hayatımıza girmeye başladı.

Son günlerin en fazla dikkat çeken görüşme platformu ise hepimizin merak ettiği, dilden dile dolaşan Clubhouse oldu. Birbirleriyle kıyasıya yarışan bu platformlar arasında Clubhouse neden bu kadar ilgi çekti peki? Gel seninle birlikte biz de Clubhouse uygulamasına bir göz atalım.

İçeri‘ğ’e bizi de alın! 

Clubhouse ilk bakışta kullanıcı için gizemli gözükse de kendisini kısaca ‘tüm dünyadan insanların birbirleriyle konuşarak ve karşısındakini dinleyerek bir şeyler öğrendiği yeni tür bir sosyal ağ’ olarak tanımlıyor. Sürpriz bir şekilde hayatımıza giren Clubhouse, 2020 yılına damgasını öyle bir vurmuş ki yapımcısına şimdiden 100 milyon dolardan fazla kazandırmış. Hepimizin yıllardır aşina olduğu ve devasa kullanıcı kitleleri bulunan Instagram, Facebook, Twitter ile formal konuşmaların ve toplaşmaların göz bebeği Zoom’dan çok daha farklı şekilde hizmet sunan Clubhouse’un en ayrıştırıcı özelliklerinden biri ise kullanıcı sayısını kısıtlı tutması. Format ve kullanım açısından Discord’a daha yakın gözükse de aslında kaydı tutulmayan podcast’lerden oluşan bir platforma benzetebiliriz uygulamayı.Şimdilik sadece iOS üzerinden kullanabilen ve Android hayranlarını bir hayli üzen uygulama, yeni kullanıcılarını uygulamayı kullanmadan önce bekleme listesine atıyor; yani maalesef istediğin an girip kullanamıyorsun uygulamayı. Eğer bekleyemeyecek kadar sabırsızsan ihtiyacın olan şey ise uygulamanın hâlihazırda kullanıcısı olan bir kişi tarafından uygulamaya davet edilmek. Sen de eşinde, dostunda, sözlüklerde, forumlarda davetiye aramaya bir an önce başla o halde!  

Sosyalleşirken öğren 

Uygulama aslında sesli sohbet odalarından oluşuyor, kullanıcı olarak bu odalara girip ister tanıdıklarınla ister hiç tanımadığın insanlarla diyaloğa girme şansı buluyorsun, kendi odanı kurman da mümkün tabii. Uygulamanın kullanıcıya sunduğu üç farklı oda şekli var. İlki ‘open room’ yani dileyenin sohbete katılabildiği, herhangi bir kısıtlaması bulunmayan açık odalar. Sen de bunlardan birine dâhil olup insanlarla sesli şekilde etkileşime geçebilirsin. İkinci şekil ise ‘social room’; bu sadece senin çevrenin, yani arkadaş listenin dâhil olabileceği sosyal odalar. Bir de ‘closed room’ var, bu kapalı oda sadece senin istediğin kişiler girebilecek şekilde düzenlenmiş, arkadaş listende olanlar dahi istediği gibi giremiyor. Unutma Clubhouse’da adap kuralları geçerli, eğer söz almak ve fikrini belirtmek istiyorsan girdiğin odalarda önce el kaldırman gerekiyor.Ünlüler de burada sen ne bekliyorsun?

Clubhouse’un bir diğer avantajı ise sana birçok farklı konuda konuşma imkânı sunan yüzlerce odasının bulunması. Politikadan ekonomiye, müzikten sinemaya ilgilendiğin ne varsa, bunlara ait bir odaya girme şansın da var. Hatta uygulamayı kullananlar arasında ünlüler ve siyasetçiler dahi var: Ülkemizden Şebnem Bozoklu, Barış Özcan, Berkcan Güven; globalden ise Ashton Kutcher, Drake ve Jared Leto gibi isimleri uygulamada görmek mümkün. Bu geniş skalada, büyük şirketlerin CEO’larıyla aynı sohbet odalarına girme şansın da var. Herkes ne istiyorsa onu alıyor yani, sen de sohbet öncesinde Domino’s’tan karnını doyuracak lezzetleri almayı unutma! Clubhouse'un uzun muhabbetleri acıktırır, favori lezzetini yanından eksik etme!

Evde Romantizm Başkadır: Domino’s ile 14 Şubat Sofrası

Evde Romantizm Başkadır: Domino’s ile 14 Şubat Sofrası

Türk Mutfağının En Garip İsme Sahip Lezzetleri

Türk Mutfağının En Garip İsme Sahip Lezzetleri