Article Detail

İşte Birbirinden Kolay Saç Kesim ve Bakım Yöntemleri

02.04.2020 | 19:50

Rutinimizin değiştiği bu olağanüstü günlerde evimizde bolca zaman geçiriyor, dışarı çıkmamaya özen gösteriyoruz. Böylesi dönemler içimize dönmemizi, belki de üzerine düştüğümüzde yepyeni yeteneklerimizin olduğunu keşfedebilmemizi de mümkün kılıyor. “Bazen ihtiyaç, bazense bir hobi olarak geliştirebileceğimiz bu yetenekler arasında ‘saçlara fısıldayan kadın/erkek olmak’ neden yer almasın?” dedik ve sizleri kendi kendinizin kuaförüne dönüştürecek kolay saç kesim ve bakım tüyolarını paylaşalım istedik! Bu sayede belki de uzun zamandır hayalini kurduğunuz o saçlara kavuşabilir ya da ufak adımlarla şimdilik saç kırıklarınızı almakla başlayabilirsiniz. Ayrıca saç tellerinize hayat koşturmacası içinde ihtiyaç duydukları bakımı bir süredir yapamadıysanız, “Meraklanmayın, şimdi buradayım!” diyebilirsiniz onlara... Hazırsanız hemen başlayalım! 
ÖNCE SAÇ KESİMİ

Saç kesimi için gereken malzeme listesini sayıyoruz: Makas, sık dişli bir tarak ve ayna. Evet, hepsi bu! Saçlarınızın uzunluğuna göre tel toka ile lastik tokaya da ihtiyacınız olabilir. Tüm saç kesimleri için önerimiz, kesime başlamadan önce saçlarınızı ıslatmanız olacak. Tercihen kuru saçlarla da kesim yapabilirsiniz ancak nemli saçların işinizi daha kolaylaştıracağını söyleyebiliriz. 

Saçlarınız düz kesim mi olsun? Buyurunuz! 

Yöntem 1: Öncelikle saçlarınızı ıslattıktan sonra özenle tarayın. Ardından bir lastik toka yardımıyla saçlarınızı ensenizde toplayın. Saçınızın uzunluğuna göre her 4-5 santimetrede bir tutamı yeni bir lastik tokayla toplayabilirsiniz. Saçlarınızı topladıktan sonra parmağınızı dümdüz tutarak saçınızı ucundan dilediğiniz boya gelene kadar kesebilirsiniz veya son lastik tokanızı tam olarak kesmek istediğiniz uzunluk kadar belirleyebilirsiniz. Bu kolay yöntemle aynı zamanda yalnızca saçlarınızın kırıklarının olduğu yere kadar kesim yapıp kırıklarınızdan kurtulabilirsiniz! 
Yöntem 2: Bu yöntemde saçlarınızı ortadan ikiye ayırıp omzunuzun üzerine iki yandan eşit biçimde getirin. Sonrasında önde birleştirdiğiniz saçlarınızı saç tokasıyla tutturun. Saç tokanızı bağladığınız kısımdan itibaren dilediğiniz gibi kesim yapabilirsiniz. Yine bu yöntemi de saçınızın boyuna dokunmadan sadece saç kırıklarınızı temizlemek için kullanabilirsiniz.   

Katlı saç kesimi için pratik ipuçları

Saçlarınızı güzelce taradıktan sonra öne atarak başınızın tam tepesine yani hemen hemen alnınızın başladığı yere gelecek şekilde lastik tokayla bağlayın. Ardından kırıklarınızın olduğu bölümü de ayrıca bir lastik tokayla tutturun. Tutturduğunuz bu kısmı dümdüz kesin. Şimdi kestiğiniz kısmı biraz yumuşatmak için kuaförlerin “ara makas” dedikleri yöntemi uygulayarak makas izini tamamen silebilirsiniz. Nasıl mı? Makasınızı dik bir biçimde tutarak çok fazla bastırmadan, saçınızı ucundan ara ara makas darbeleri uygulayarak yumuşatın. 

Sıra geldi saçınıza kat vermeye… Bunun için tepenizde topladığınız at kuyruğunuzu, katınızın başlamasını istediğiniz yerden itibaren yumuşak bir paralel biçiminde uca doğru kesin. Hepsi bu kadar! 
 ŞİMDİ SAÇ BAKIMI ZAMANI!

Kolayca bulabileceğiniz malzemelerle uygun maliyete hem basit hem de çok etkili saç bakım maskeleri hazırlayabilirsiniz. Sözü hiç uzatmadan listemize geçiyoruz! 

Süt ve Bal Maskesi: Yapımı son derece kolay olan bu maske tüm saç tipleri için uygun. Eğer saçlarınız eski sağlığını özlemle anıyorsa, ona ihtiyacını süt ve bal ikilisinin sihrini sunarak verebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken 1 su bardağı sütün içine iki yemek kaşığı bal ekleyip iyice karıştırmak. Sonrasında bu karışımı saçınıza sürün ve 20 dakika bekleyin. Saçınızı ılık suyla yıkayıp arındırın ve haftada 1 uygulamaya devam edin. Yıpranmış görünümünden kurtulmuş, çok daha canlı saçlar sizi bekliyor! 

Yumurta ve Limon Maskesi: Yağlı saçlara sahipseniz, bu maske tam size göre! 1 yumurtanın beyazını ayırın ve 1 limonun yarısı kadar limon suyuyla karıştırın. Saçlarınızın köklerinden uçlarına kadar bu karışımı yedirin ve en az yarım saat bekleyin. Daha fazla beklerseniz, sonuç daha da etkili olacaktır. Eğer vaktiniz varsa tam 1 saat sonra saçlarınızı yıkayıp arındırabilirsiniz. Yumurtanın içindeki protein enzimleri saç yağlanması sorununuza son verebilir!  
Çilek ve Mayonez Maskesi: Bu maskeyle saçlarınıza hem yumuşaklık hem de parlaklık sunabilirsiniz! Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler ise şöyle: 8 adet çilek ve 2 yemek kaşığı mayonez. Çilekleri rendeden geçirin ve mayonezle neredeyse bir krem kıvamı alıncaya kadar iyice karıştırın. Islak saçlarınıza uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Ardından saçlarınızı yıkayın. Bu maskeyi haftada bir uygulayarak ışıltılı ve ipeksi saçlara kavuşabilirsiniz! 

Yararlanılan Kaynaklar: 

https://www.youtube.com/watch?v=kgYVImOwYiI

https://www.youtube.com/watch?v=h7lfZfkr0Oc

https://www.bebeautiful.in/all-things-hair/hair-treatments/3-diy-milk-hair-masks-for-healthy-hair

https://www.goodhousekeeping.com/beauty/hair/g29627145/diy-hair-masks/

https://www.hairsprayandhighheels.net/2012/05/tuesdays-treats-diy-hair-masks/

Steam’de Ücretsiz Olan 10 Oyun

Steam’de Ücretsiz Olan 10 Oyun

Dikkat Çeken 5 Teknoloji Podcast’i

Dikkat Çeken 5 Teknoloji Podcast’i