Article Detail

Konsol Dünyasının Yeni Devi: Playstation 5

24.06.2020 | 15:36

Sony’nin uzun zamandır beklenen yeni konsolu Playstation 5, tüm detaylarıyla birlikte geçtiğimiz günlerde görücüye çıktı. 11 Haziran tarihinde gerçekleşen Future of Gaming etkinliğinde artık resmen duyurulan Playstation 5’in özelliklerine yakından bakalım. Ne zaman satışa sunulacak, fiyatı ne kadar olacak, hangi oyunlar ve hangi yeni özellikler bizleri bekliyor, hepsini yazımızda anlatıyoruz. Toplanın!Önce görünüş: Playstation 5’in Tasarımı

Future of Gaming etkinliğinde tanıtılan Playstation 5’in iki farklı sürümüne ait iki farklı tasarımını gördük. Bu sürümlerden bir disk sürücülü, diğeri ise tamamen dijital çalışan bir PS5. Sony, bu yeni konsolun tasarımında da çift renk çizgisini koruyor. Ancak bu yeni tasarımda Sony, önceki konsollarda uyguladığı bir kuralı yıkıyor; konsolu dikey kullanıma uygun olarak sunuyor. Playstation 1 hariç, diğer tüm PS’ler hem yatay hem dikey kullanmaya imkân veren bir tasarıma sahipti. Her ne kadar Sony, yatay ve dikey kullanmaya izin veren konsol standları da geliştiriyor olsa da PS5’in ilk görüntüsü bu nedenle izleyicileri bir miktar şaşırttı.Playstation 5’te bizi nasıl yenilikler bekliyor?

Şimdilik göze çarpan yenilikler şunlar:

-8K çözünürlük ile oyun oynama

-Oyun deneyimini artıran özel ses çipi

-Eski nesil oyunlarla uyumluluk

-Geliştirilmiş sanal gerçeklik teknolojisi

-Oyunların yüklenme süresini düşüren çok hızlı bir SSD. (Loading ekranı tarihe karıştı diyebiliriz.)Yeni oyun kolu: DualSense

DualShock’a veda edin! Kendisini özlemle uğurluyoruz... Artık PS5’te karşımızda DualSense oyun kolu olacak. Bu yeni kolların dikkat çeken ilk yeniliği ise direnci ayarlanabilir L2 ve R2 tuşları. Bu şu demek, oyuncular örneğin bir oyunda ok atarken yay ne kadar gerilirse, L2 tuşuna o denli güçlü basmaları gerekecek. L2 tuşunun bu opsiyonel dirençliliği, oyunların silah kullanımındaki esnekliği artırarak gerçekçi bir dövüş/savaş deneyimi verecek.

DualShock tarihe karıştı dediysek, elbette onu o yapan yegâne özelliğinin DualSense’te olmadığını söylemedik: titreşim! Bu yeni kolda karşımıza gelişmiş bir titreşim hassasiyeti çıkıyor. Yani titreşim, oyunda gezdiğiniz alana göre farklılık gösterecek, kolun içindeki algılayıcı örneğin asfalt zemin ile kum zemin arasında gezinen player’ı farklı ‘’titretecek’’ :) Dual Sense ayrıca, kaliteli bir hoparlör ve mikrofona, USB Type-C girişine, uzun bir batarya ömrüne sahip olacak.

Bu devin teknik özellikleri neler?

İşlemci: AMD Zen 2 mimarisi üzerinde 8 çekirdekli, 3.5 GHZ hızında 

GPU: 10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz 

GPU mimarisi: AMD'nin özel geliştirdiği RDNA 2 

Bellek: 16 GB GDDR6 / 256 bit Dahili depolama: 825 GB SSD 

Artırılabilir hafıza: NVMe SSD slotu 

Harici depolama: USB HDD desteği 

Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray sürücüİlk duyurulan oyunlar neler?

Bir oyun konsolunun yeniliklerini anlatırken, çıkacak yeni oyunlardan da bahsetmemek olmaz. Playstation 5’te çıkacağı duyurulan oyunlardan bazıları şunlar: 

Madden 21

EA Sports NHL 21 

Moonray

Gothic Remake

MicroMan 

Nith’O Infinity Reborn

Observer System Redux

Path of Exile 2

Outriders

PsyHotel 

FIFA 21

Assassin’s Creed Valhalla

Gods & Monster 

Scarlet Nexus 

Sniper Elite 5 

The Elder Scrolls 6 

The Lord of the Rings Gollum 

The Sims 

Resident Evil Village 

Pragmata 

Horizon Forbidden West

Ve geldik en önemli soruya: Playstation 5 ne zaman çıkacak? Sony henüz bu konuda resmi bir açıklama yapmadı ancak yıl içinde tarihin kesinleşeceği söyleniyor. Türkiye pazarına ise ne zaman ulaşacağını şu an için kestirmek zor. PS5’in fiyatıyla ilgili de net bir açıklama yok ancak dedikodu gazetesine göre 499 Dolar olduğunu öğrendik, şimdilik beklemedeyiz.

Lezzetlerimizle oyun keyfinde her daim yanındaydık, yine yanındayız, yeni gelişmeler için bizi takip etmeye devam et! :)

Efsane Müzisyen Bob Dylan’dan 2020 Sürprizi

Efsane Müzisyen Bob Dylan’dan 2020 Sürprizi

Haziran Ayında Meraklısıyla Buluşacak 5 Yeni Oyun

Haziran Ayında Meraklısıyla Buluşacak 5 Yeni Oyun