Article Detail

Liverpool Kulübünün Kuruluş Öyküsü

14.01.2020 | 14:50

Futbol tarihin en başarılı takımlarından olan Liverpool, bugünlere gelene kadar türlü türlü badireler atlatmış. Her başarılı takım gibi o da zorlu süreçlerden geçmiş. 

İngiliz futbol tarihinin en köklü takımlarından biri olan Liverpool’un kuruluş hikâyesini bilmek isteyenleri bu yazıya davet edelim.

Maviden Kırmızıya Giden Süreç

1888 yılında İngiltere Futbol Ligi kurulduğu zaman, lig maçları o yıllarda Anfield Stadyumu’nda oynanıyordu. İlk karşılaşma Accrington takımıyla ‘’maviler’’ olarak bilinen Everton FC arasında yapıldı. Everton’ın (o zamanki adıyla St. Domingo’s FC) direktörü, aynı zamanda Anfield Stadyumu’nun da sahibi olan John Houlding’ti. Sonraki yıllarda Everton kulübüyle John Houlding arasındaki görüş ayrılıkları nedeniyle, Houlding kendi kulübünü kurdu ve adını da Everton Athletic koydu. Fakat İngiltere Futbol Federasyonu resmi olmasa da Everton FC adının başka bir takım tarafından kullanılmasından dolayı bu ismin alınmasına izin vermedi. Bu da, Haziran 1982’de resmi adıyla Liverpool FC takımının kurulmasına sebep oldu.

 


Liverpool’un ilk kadrolarının büyük bir çoğunluğu İskoçya’dan getirilen futbolculardan oluşuyordu. O yıllarda çoğu İskoç futbolcunun soyadı ‘’Mac’’ ile başladığı için Liverpool’a ‘’Mac’’ler takımı da denilirdi. 

Liverpool’un ilk renkleri mavi ve beyazdı. Bu aynı zamanda Everton’ın da forma renkleriydi. 1894 yılında ilk kez kırmızı formayı giyen Liverpool, ‘’Merseyside Kırmızıları’’ olarak günümüze kadar anılmaya devam etti.

 Everton FC ile Liverpool FC arasındaki ilk derbi, 1894-1895 sezonunda Goodison Park’ta gerçekleşti. Fakat bu karşılaşmayı 3-0 Everton FC kazandı. Liverpool ancak 6 maç sonra Everton’ı yenebildi. Anfield Stadyumu'nda oynanan diğer derbiyi Liverpool 3-1 kazandı. Bu maçtan sonra futbol jargonuna ‘’Merseyside derbisi’’ tabiri yerleşti. 

Domino’s Blog’da bunun gibi futbolla ilgili pek çok ilginç hikayeye tanık olacaksınız. Çünkü Domino’s, hem pizzayı hem de futbolu çok seviyor! :)

Filenin Sultanları Tokyo Yolunda!

Filenin Sultanları Tokyo Yolunda!

Futbol Tarihinde Bir Unutulmaz: George Best

Futbol Tarihinde Bir Unutulmaz: George Best