Article Detail

MUBİ Film Arşivini Açtı: İşte Koleksiyondan Öne Çıkanlar

25.06.2020 | 10:28

Dünya sinemasının en seçkin ve ufuk açıcı filmlerini seyircisiyle buluşturan online film izleme platformu MUBİ, kısa bir süre önce film arşivini tüm üyelerine açarak sinemaseverleri adeta sevince boğdu! Modern sinemanın başyapıtlarından günümüzün en başarılı yönetmenlerinin filmlerine ve kültleşmiş klasiklere kadar son derece geniş ve nitelikli bir seçki sunan platform, “Koleksiyon” adını verdiği arşivinde yüzlerce filmi ekstra ücret ödemeden tüm üyeleriyle paylaşıyor. 

Koleksiyon bölümüne girdiğinizde, daha önce MUBİ’de yayınlanmış ancak süresi dolmuş olduğundan kaçırdığınız, yeniden izlemek istediğiniz veya henüz varlığından bile haberdar olmadığınız şahane filmlerle bir araya geliyorsunuz. Biz de bu yazımızda belgesellerden kısalara, Cannes Film Festivali filmlerinden modern klasiklere ve kameranın ardındaki kadınlara kadar pek çok özenli kategoriye ayrılmış “Koleksiyon” filmleri arasından dikkat çekenleri sizin için derledik. Hazırsanız, hemen başlıyoruz! :) 

Billur Kuğu: Hem senaryosunu hem yönetmenliğini Darya Juk’un üstlendiği bu naif ve gerçekçi film, 1990’ların Belarus’unu anlatıyor. Aslında bir avukat olan ancak çeşitli partilerde DJ’lik yapan ve House müzik türüne hayran olan Velya, bu müzik türünün 1990’larda en popüler olduğu ve geliştiği yerlerden biri olan ABD’ye gidip orada yaşama hayalleri kuruyor. İşte bu uğurda ABD vizesi için sahte belge hazırlayan Velya’nın, vize başvuru sonucunu beklerken yaşadıkları çok yalın ancak etkileyici bir anlatımla sunuluyor.   91’inci Akademi Ödülleri'nin Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü kategorisinde yarışmak üzere Beyaz Rusya'nın aday adayı olan Billur Kuğu, 1 buçuk saatlik anlatı süresinin sonunda seyircide üzerine düşünebileceği pek çok şey bırakıyor. Velya karakterini canlandıran Alina Nasibullina’nın keyifli oyunculuğunu da es geçmemek gerekiyor. Çarpıcı Kız: Başrollerinde başarılı oyuncu Julianne Moore’un yanı sıra Kyle MacLachlan ve Mia Goth’un bulunduğu Çarpıcı Kız filminin yönetmen koltuğunda ise Luca Guadagnina oturuyor. Temelde bir anne-kız ilişkisinin irdelendiği bu kısa film, yaşlanan annesini yanına almak için yıllar önce ayrıldığı Roma’ya dönen Francesca’nın hikâyesini anlatıyor. Uzun yıllardır New York’ta yaşayan Francesca, İtalya’ya döndüğünde geçmişi yeniden gözden geçiriyor. 


İşe Yarar Bir Şey: Başrollerini Yiğit Özşener, Başak Köklükaya ve Öykü Karayel’in paylaştığı İşe Yarar Bir Şey, kendine has şiirsel sinema diliyle öne çıkan Pelin Esmer tarafından yönetiliyor. Bir yol hikâyesi olan bu filmde, gece treniyle uzun yıllardır görüşmediği arkadaşlarıyla buluşmaya giden avukat ve aynı zamanda yazar Leyla’nın hemşirelik öğrencisi Canan’la karşılaşmasını konu ediniyor. Bu yolculukta Canan’ın aslında o trene neden bindiğini öğrenen Leyla, bu esrarengiz ve zorlu duruma bir taraftan da tanıklık etmek için Canan’la birlikte Yavuz’un evine gidiyor. Diyalogları ve görsel anlatımıyla seyirciyi adeta içine çeken filmin senaryosu ise yazar Barış Bıçakçı ile Pelin Esmer imzası taşıyor.  Moonrise Kingdom: 2012 yapımı bu Wes Anderson filminin başrollerini Bruce Willis, Bill Murray ve Edward Norton paylaşıyor. Çekildiği yılın Cannes Film Festivali’nde açılış filmi olarak gösterilen Moonrise Kingdom, Amerikan bağımsız sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Anderson’un kendine has dokunuşlarını taşıyor. Moonrise Kingdom, genç ve birbirlerine çok aşık iki gencin yaşadıkları minik kasabadan kaçışlarını ve kasaba ahalisinin onları bulmak için seferber olmasıyla başlayan maceraları anlatıyor. Chronicle of a Summer: Fransa’da çekilen 1961 yapımı bu belgeselde antropolog ve yönetmen Jean Rouch ve film eleştirmeni/sosyolog Edgar Morin keyif, kültür, aşk, mutluluk vb. pek çok konu hakkında sokaktaki insanlarla röportajlar gerçekleştiriyor. Yaklaşık 1 buçuk saat süren bu etkileyici belgeselin açılışındaysa Rouch ve Morin, insanların kameralar önünde kendilerine mikrofon uzatıldığında ne kadar dürüst yanıtlar verebileceklerini irdeliyor. 

Eğer izlenecekler listenizi yazımızdaki önerilerden de ilham alarak oluşturduysanız, sıra geldi keyfi ikiye katlamaya! Domino’s Sofrası’ndan dilediğinizi seçin, seyir şöleninizi lezzetlendirin. :)

Apple TV+'nın İlk Orijinal Dizisi

Apple TV+'nın İlk Orijinal Dizisi "The Morning Show"

Babalar Günü’nde Bu Filmleri Babanızla Birlikte Seyredin

Babalar Günü’nde Bu Filmleri Babanızla Birlikte Seyredin