Article Detail

Mutfak Aşıkları için Pizza Hakkında 5 Kitap Önerisi

15.09.2017 | 12:27

Mutfakta zaman geçirmek, farklı tarifler denemek, sevdiklerine deneysel lezzetler tattırmak bazılarımız için sıradan aktiviteler değil; büyük bir aşktır. 

Bu aşkı besleyecek her ne varsa da mutfak tutkunlarının radarına yakalanır.

Tabak renklerinin iştahla doğrudan ilişkisi olduğunu ortaya koyan akademik çalışmalar, gastronomi trendleri, yeni nesil pişirme araç-gereçleri gibi sıra dışı başlıklar, mutfağı bir deney laboratuvarı olarak kullanmaktan çekinmeyenlere sonsuz bir ilham verir.

Eğer siz de mutfağı empirik bir mekân olarak görenlerdenseniz o zaman bu ilham dolu kitaplara kütüphanenizde yer ayırmamak için hiçbir neden yok. 

İşte pizza temalı birbirinden ilginç 6 kitap önerisi:

Pizza: Cennetten Bir Dilim (Pizza: A Slice of Heaven)

2010’da yayımlanan kitap New Yorklu yemek yazarı Ed Levine’e ait. Pizza, sosisli sandviç, hamburger gibi ikonik Amerikan lezzetleri hakkında kitapları olan ve New York Times’a da sık sık yazılarıyla katkı sağlayan Levine’in “Pizza: Cennetten Bir Dilim” kitabı pizza severlere özel bir dünya sunuyor. İçinde pizza hakkında şiir ve denemeler de bulunan kitap, “New York pizzasını bu kadar iyi yapan nedir?”, “Pizza Kemeri nedir ve nerede?”, “Dondurulmuş iyi pizza diye bir şey var mı?” gibi sorulara Amerika’nın en iyi karikatüristleriyle beraber cevap veriyor. Eğer okuma yaparken eğlenmeyi de seviyorsanız bu sıra dışı kitap favorilerinizden biri olmaya aday.

Pizza: 50’nin Üzerinde Leziz ve Ekonomik Tarif (Pizza: How to Make and Bake More Than 50 Delicious Homemade Pizzas)

Türkçe’ye Alkım Doğan tarafından “Pizza: 50’nin Üzerinde Leziz ve Ekonomik Tarif” olarak çevrilen kitap Carla Bardi’nin eseri. 125 sayfalık bu leziz kitabın konusu isminden de anlaşıldığı gibi farklı türdeki pizzaların tarifleri hakkında. 

İtalya’nın geleneksel pizza çeşitlerinden dünyadaki çağdaş pizza alternatiflerine uzanan 56 leziz ve ekonomik tarifle evinizin mutfağında özel lezzetler yaratmak oldukça pratik. 

Her aşaması fotoğraflandırılmış tarifler sayesinde besleyici ve ekonomik pizzalar yapmak oldukça kolay. Siz de pizza yapımına dair bilgi ve tecrübenizi arttırmak isterseniz bu keyif dolu kitabı mutlaka okuyun.


Pizza Nerede Yenir? (Where to Eat Pizza)

İstikrarlı bir pizza tutkunuysanız yalnızca yaşadığınız şehirde değil; yurt içi ya da yurt dışı seyahatlerinizde de mutlaka doğru lezzetin peşine düşmek için zaman ayırıyor olmalısınız. Uzun süre bestseller’lar arasında yer alan “Şefler Nerede Yer? (What Chefs Eat?)” isimli kitabın yazar ekibinin derlediği ve 1700 pizza restoranı hakkında detaylı bilgiler veren kitap, pizza seyahatlerinizde lezzet rehberiniz olmak için birebir. 

Git, Pizza Ye (Go, Eat Pizza) 

Gail Nelson’ın kaleme aldığı kitap, glüten alerjisi olan ve vegan beslenmeyi tercih edenler için ideal. Çünkü kitabın odak noktası glüten ve süt içermeyen pizzalar. 

Pizza tarihçeleri, parti ve pizza aktivitelerine de yer veren kitap hem lezzet hem de eğlenceye birlikte göz kırpıyor.


Pizza Ustası: El Yapımı Pizza Sanatı ve Uygulaması, Focaccia ve Calzone: Bir Yemek Kitabı (Mastering Pizza: The Art and Practice of Handmade Pizza, Focaccia, and Calzone: A Cookbook)

Evde pizza yapmaktan çekiniyor musunuz? O zaman hazır olun. Artık yalnız değilsiniz. Evde lezzetli bir pizza yapmak için mutfağınıza ışık tutacak ve ödüllü şef Marc Vetri’ye ait kitap herkese mükemmel bir pizza yapmanın formüllerini sunuyor.

Kitap, Margherita ve Carbonara gibi popüler çeşitlere yer ayırırken aynı zamanda midye ve trüf gibi beklenmedik yiyecekler ve hatta Nutella ile yapılan tatlı pizzalardan da söz ediyor. Pizza Ustası kitabı, İtalyan şeflerin pizzalarını aratmayan lezzetler yakalamanız için mutfağınızın baş köşesinde sorumluluk üstlenmeye hazır.

“Kitap önerilerini ilham almak için değerlendirebilirim ama pizza söz konusuysa Domino’s lezzetinden vazgeçemem.” diyorsanız hemen dominos.com.tr’yi ziyaret edin, favori pizzanızı sipariş edin.

Pizza için Arkadaşlarının E-Postalarını Feda Edenler

Pizza için Arkadaşlarının E-Postalarını Feda Edenler

Pizza ile Hazırlanabilecek En Güzel Aile Sofraları

Pizza ile Hazırlanabilecek En Güzel Aile Sofraları