Article Detail

Mutlaka Görmeniz Gereken Kadın Hikâyesi Filmleri

09.12.2019 | 15:50

Hikâyelerinde, kadınların toplumsal rollerine dair temaları işleyen filmlerden kaçını izlediniz?

Güçlü kadın karakterlere sahip bu 5 feminizm filmini, izleme listenize almanızı öneriyoruz. Fried Green Tomatoes - Kızarmış Yeşil Domatesler (1991)

Evliliğinde sorunlar yaşayan Evelyn Couch adlı orta yaşlı bir kadın karakteri merkezine alan film, kabullenilmiş toplumsal rollerin ironisini yapar. Evliliği boyunca; eşine hizmet etmeye ve sadece onu mutlu etmeye koşullanmış Evelyn Couch, bir bakım evinde tanıştığı Ninny Threadgoode adlı bir kadınla yaptığı sohbetlerle günden güne bir değişim yaşar. Yaşadığı hayatı ve toplumsal rollerini sorgulamaya başlar. Kızarmış Yeşil Domatesler, feminist sinema içinde bir ‘’yeniden doğuş’’ filmi kabul edilir. 

 


A Girl Walks Home Alone at Night - Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız 

İran’da geçen bir vampir filmi desek, ne derdiniz? Suç ve kötülükle sarmalanmış Bad City kasabasında geçen bu hikâye, geceleri sokaklara tehlike saçan bir kadın vampirin öyküsünü anlatır. 

Film, kasabayı tüm kötülüklerden kurtarmak için geceleri ava çıkan bu kadın karakter üzerinden, İran’daki toplumsal cinsiyet rollerinin dar kalıplarını eleştirir.

 


8 femmes - 8 Kadın (2002)

1950’lerin Fransa’sında Noel zamanında geçen bu film, bol kadın karakterlere sahip, oldukça eğlenceli bir polisiye. Gaby, annesi Mamy, kız kardeşi Augustine, Suzon ve Catherine, hizmetçileri Chanel ve Louise’den oluşan bu 8 kadın, evlerinde işlenen bir cinayeti aydınlatmaya çalışırlar. Müzikal türüne de oldukça yakın olan 8 Kadın, sinema dünyasının ‘’erkek odaklı’’ karakter dağılımlarına bir başkaldırı niteliğinde.


 

Where Do We Go Now? - Peki Şimdi Nereye?

Lübnanlı yönetmen Nadine Labaki, erkeklerin dünyasında var olmaya çalışan kadınların hikâyesini anlatan filmlerden biri. Yaşanan savaşın ardından ayakta kalmaya çalışan bir Lübnan köyünü odağına alan film, erkeklerin kontrol ettiği ‘’şiddet’’ dünyasına bir ‘’Dur!’’ demek isteyen kadınların öyküsünü aktarır. Cannes Film Festivali’nde dakikalarca ayakta alkışlanan film, toplumsal arka planı güçlü olan bir feminizm hikâyesi.

Kadın arkadaşlarınızla veya toplumsal cinsiyet konusunda daha fazla ‘bilinçlendirmek’ istediğiniz erkek arkadaşlarınızla toplanıp, büyük boy bir Domino’s Pizza söyleyerek, bu enfes filmleri izleyebilirsiniz. 

Scorsese’nin Merakla Beklenen The Irishman’i Yayında!

Scorsese’nin Merakla Beklenen The Irishman’i Yayında!

Haluk Bilginer’in Canlandırdığı Unutulmaz Karakterler

Haluk Bilginer’in Canlandırdığı Unutulmaz Karakterler