Article Detail

Oscar’ın “Parasite”i Bol Oldu: İşte Kazananlar!

10.02.2020 | 18:13

*Slider görseli: VALERIE MACON - GETTY IMAGES

92. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. Ödül törenine damgasını vuran yapım, Bong Joon Ho'nun Parasite filmi oldu. Film, Oscar tarihinde bir ilki başararak hem uluslararası kategoride hem de genel kategoride En İyi Film ödülünün sahibi oldu.92 yıllık Oscar tarihinde bir ilk: En İyi Film ödülünü bir “yabancı” film aldı!

Geçtiğimiz Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan Parasite, Oscar Ödülleri’ne de damgasını vurdu. Oscar tarihinde ilk kez dili İngilizce olmayan bir film hem En İyi Film hem Uluslararası En İyi Film -eski adıyla En İyi Yabancı Film- ödülünü aldı. Daha önce bu başarıya en çok yaklaşan film, Alfonso Cuarón'un Roma’sı olmuştu. Dili İspanyolca olan Roma, En İyi Uluslararası Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini almıştı. Bu yıl ise Altın Küre Ödülleri’nde de En İyi Film ödülünün sahibi olan 1917’nin (Sam Mendes) aynı ödülü kucaklayacağı düşünülüyordu.

En İyi Yönetmen ve En İyi Orijinal Senaryo da Parasite’in!

Bong Joon Ho, En İyi Film ödülünün yanı sıra En İyi Orijinal Senaryo ve En İyi Yönetmen ödüllerinin de sahibi oldu. Güney Koreli yönetmen, ödül konuşmasında Martin Scorsese'nin filmlerinin ne kadar ilham verici olduğunu söyleyerek ünlü yönetmeni ayakta alkışlattı. Ayrıca Tarantino’ya da sevgilerini ileten Bong Joon Ho, kariyerinin başlarındayken kendisine destek olan yönetmene teşekkür ederek, ‘’Seni seviyorum Quentin’’ dedi.Joaquin Phoenix, konuşmasıyla dikkat çekti

Joaquin Phoenix sinemaseverleri yine şaşırtmadı ve Joker filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi oldu. Altın Küre Ödülleri’nde iklim değişikliğine vurgu yapan konuşmasıyla dikkat çeken Phoenix, 92. Oscar Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmayla da alkış topladı.

‘’Kendimi aday arkadaşlarımın herhangi birinden daha değerli hissetmiyorum çünkü aynı aşkı paylaşıyoruz; sinemaya duyduğumuz aşkı. Bu ifade biçimi bana en olağanüstü hayatı sağladı. Sinema olmasaydı ben ne olurdum bilemiyorum.’’

Phoenix, 1993 yılında hayatını kaybeden kardeşi River Phoenix’in şarkı sözlerinden bir alıntı yaparak konuşmasını sonlandırdı: "Kurtarmak için aşkla koş, huzur seni bulacaktır."

Ödül töreninde dikkat çekici anlar 

  • Natalie Portman, En İyi Yönetmen dalında kadın aday olmamasını protesto etmek için üzerinde kadın yönetmenlerin adlarının yazılı olduğu bir ceket giydi ve kırmızı halıda yürüdü. 
  • Spike Lee, Kobe Bryant'ın anısına Lakers'ın renklerini taşıyan ve forma numarası 24 olan bir takımla törene katıldı.
  • Törenin In Memoriam (Anılarda) bölümünde ağabeyi Finneas O'Connell ile birlikte sahne alan Eilish, The Beatles’ın Yesterday şarkısını seslendirdi. Eilish şarkısını söylerken, dev ekranda 2019'da ve 2020'nin başlarında hayatını kaybeden Hollywood ünlülerinin fotoğrafları gösterildi. İlk gösterilen isim, Oscar'lı NBA yıldızı Kobe Bryant oldu. 
  • Yapımcılığını Barack ve Michelle Obama’nın üstlendiği, Netflix için çekilen American Factory, En İyi Belgesel ödülünün sahibi oldu. 
  • 2003 yılında 8 Mile filmi için ürettiği Lose Yourself şarkısıyla En İyi Orijinal Şarkı ödülünü kazanan Eminem, ödül töreninde sürpriz bir şekilde sahne alarak herkesi şaşırttı. 
  • I Can’t Let You Throw Yourself Away (Toy Story 4) adlı şarkısıyla En İyi Şarkı kategorisinde aday olan Randy Newman, bulutlar içinde şarkı söyleyerek etkileyici bir sahne performansına imza attı.
  • En İyi Kısa Animasyon ödülünün sahibi olan, saç stiline dayalı ayrımcılığı konu edinen Hair Love filminin ekibi, animasyon yapımlarında temsiliyetin önemine vurgu yaptı. Sony Pictures Animation’ın başkan yardımcısı Karen Rupert Toliver, ‘’Temsil çok önemli, özellikle çizgi filmlerde. Çünkü onların hayatlarımızı nasıl şekillendirdiğini görüyoruz’’ dedi.Kazananlar

En İyi Film: Parazit

En İyi Yönetmen: Bong Joon Ho (Parazit) 

En İyi Kadın Oyuncu: Renee Zellweger (Judy) 

En İyi Erkek Oyuncu: Joaquin Phoenix (Joker)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Brad Pitt 

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Laura Dern (Marriage Story- Evlilik Oyunu)

En İyi Uluslararası Film: Parazit

En İyi Görüntü Yönetmeni: 1917

En İyi Animasyon: Toy Story 4

En İyi Kısa Animasyon: Hair Love 

En İyi Orijinal Senaryo: Bong Joon Ho ve Jin Won Han (Parazit)

En İyi Uyarlama Senaryo: Taika Waititi (Jojo Rabbit) 

En İyi Kısa Film (Canlı Aksiyon): The Neighbors’ Window

En İyi Prodüksiyon Tasarımı: Once Upon a Time in Hollywood (Bir Zamanlar Hollywood'da) 

En İyi Kostüm Tasarımı: Küçük Kadınlar (Little Women) 

En İyi Belgesel: American Factory

En İyi Kısa Belgesel: Learning to Skateboard in a War Zone If You’re a Girl

En İyi Ses Kurgusu: Ford v Ferrari

En İyi Ses Miksajı: 1917

En İyi Kurgu: Ford v Ferrari

En İyi Görsel Efekt: 1917

En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı: Bombshell

En İyi Orijinal Film müziği: Joker

En İyi Özgün Şarkı: Rocketman

Sinema Tarihinden Ruha Dokunan Replikler

Sinema Tarihinden Ruha Dokunan Replikler

Bebek Yoda Hakkında Bilmedikleriniz

Bebek Yoda Hakkında Bilmedikleriniz