Article Detail

Pizza Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 10 Şaşırtıcı Bilgi

14.02.2019 | 17:48

Pizza; şekli, çeşitliliği ve renkli görünümüyle elbette oldukça özel bir lezzet. 

Pizzanın yapılması emek, özen, bilgi ve sevgi gerektiriyor… Dolayısıyla her özel lezzet gibi onun da kendine özgü bir öyküsü var ve bugün dünya çapında tüketilen bir yiyecek olma başarısının altında pek çok şaşırtıcı gelişme yatıyor. 

İşte tüm bu şaşırtıcı bilgileri sizler için derledik. 

Pizza’nın tarihinde neler oldu?

Bugünkü anlamda pizza, İtalya-Napoli’de daha çok taşra mutfaklarında popülerdi. 1889 yılında İtalya kraliçesi Margherita Di Savoia kocası kral ile birlikte Napoli’ye tatile geldi. Pizzanın ününü duyunca o dönemler pizza pişiren meşhur aşçılara verilen ismiyle bir pizzaioli (pizza şefi) olan Raffaele Esposito’yu saraya davet ederek kendilerine pizza yapmasını istedi. Usta şefin yaptığı; mozzarellası, fesleğeni ve domatesiyle İtalyan bayrağını çağrıştıran pizza, kraliçe tarafından çok beğenildi. Şef de bu pizzaya “Margarita” ismini verdi. Pizzanın kraliçe tarafından özellikle beğenilmesi, pizzayı Napoli taşrasının dışına taşıdı ve pizza ülke çapında popüler hale geldi. Bugün kraliçenin şef Esposito’ya yazdığı teşekkür mektubu hala “Pizzeria Brandi” ismindeki tarihi pizzacıda sergileniyor.

Pizza kelimesinin kökeni nereden geliyor?

Pizza kelimesinin kökeni latince “picea” kelimesine dayanıyor. Bu da kabuğun ateşle karartılması gibi bir anlam taşıyor. Pizza kelimesi ilk olarak İtalya’nın Gaeta şehrinde milattan sonra 997 yılında yazılı olarak kayıt altına alındı fakat; pizzayı pizza yapan domates sosunun hamur üzerinde kullanılması 16. yüzyılda Amerika’dan Avrupa’ya domates gelmesiyle başladı. İlk başlarda zehirli olduğuna inanılan domates, İtalya’nın yoksul bölgelerinde tercih ediliyordu. Zamanla domates önemli bir Pizza ürünü haline geldi. 

İlk pizzacı dükkânı neredeydi?

Bilinen ilk pizzacı dükkânı 1738 yılında İtalya-Napoli’de açılan “Antica Pizzeria” olarak tarihe geçmiştir.

Gerçek İtalyan pizzasının şekli nasıl?

İtalyan pizzası bugün popüler olan pizza şekli gibi değil genel olarak kareydi. Bugün kare pizzalara büyükanne pizzası veya Sicilya pizzası ismi veriliyor. 

ABD’de pizza ayı ne zaman?

Pizza bir İtalyan lezzeti olarak doğmuş olsa da popülerliğini ABD’ye göç eden İtalyanların burada açtıkları pizzacılar ile kazandı. Bu lezzeti ABD öyle benimsedi ki şu an her yıl ekim ayı Pizza ayı olarak kutlanıyor. 


Pizza müzesi olduğu doğru mu?

ABD’nin Philadelphia şehrinde “Pizza Brain” isminde bir pizza hatıra müzesi yer alıyor. Müzenin içinde yüzlerce çeşit pizza ürünü bulunuyor. 2011 yılında Guinness, müzedeki koleksiyonu dünyanın en büyük pizza koleksiyonu olarak tescilledi.

Pizza yasalara da mı konu oldu?

İtalya’da geleneksel İtalyan pizzalarını korumak için, belli bileşenleri ve işleme yöntemlerini uygulayan pizzalara resmi olarak "geleneksel İtalyan pizzaları" ismi verilmesi için yasa tasarısı düzenlendi. 

Domino’s pizzanın logosu ne anlatıyor?

Dünyaca ünlü Domino’s Pizza’nın logosundaki üç nokta markanın açtığı ilk üç dükkânı temsil ediyor.

Pizza siparişlerinde ne dikkat çekiyor?

Yapılan bir araştırmaya göre en çok pizza sipariş edilen günün cumartesi olduğu ortaya çıktı. Bu da pizzanın bir parti yiyeceği olma yolunda önemli bir yere ulaştığını gösteriyor.

Pizza müsabakaları da mı yapılıyor?

Dünyanın farklı ülkelerinde düzenli olarak pizza müsabakaları düzenleniyor. Usta aşçılar bu müsabakalarda hamur fırlatma, hamur açma, pizza kutusu katlama gibi kategorilerde rekabet ediyorlar.

İtalyan Mutfağından New York’a Hediye: Pizza Müzesi

İtalyan Mutfağından New York’a Hediye: Pizza Müzesi