Article Detail

Pizza için Arkadaşlarının E-Postalarını Feda Edenler

15.09.2017 | 12:27

Konfüçyus’tan Gandhi’ye, Voltaire’den Platon’a tarihteki sayısız figürün dile getirdiği ve evrensel altın kural sayılması adına tüm dünyanın da destek çıkmaktan başka şansı olmadığı “Don't do unto others what you don't want done unto you.” yani “Sana yapılmasını istemediğin şeyleri başkalarına yapma yahu.” aforizması bazı istisnai koşullarda birden önemini yitirebilir.

Park edilmemesi gerektiğini bildiğiniz/gördüğünüz bir yere arabanızı park etmek gibi bir gaflete de düşebilirsiniz, söz konusu şöhret ya da zenginlik ise bilim tarihinin deha ismi Edison’ın, rakibi Tesla’ya yaptığı gibi türlü entrikalarla rakiplerinize kök de söktürebilirsiniz.

Peki bedava pizza için en yakın arkadaşınızın dijital kimliğini deşifre eder misiniz? 

Sizin cevabınızı duyamıyoruz ama cevaplarının ne olduğunu bildiğimiz bir grup var. 


Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından Ağustos 2017'de yayımlanan ve 3108 öğrencinin katıldığı sosyal deneydeki sonuçlar her ne kadar pizza severleri üzmediyse de yakın arkadaşlıkların sorgulanmasına neden oldu.

Aslında ana odağı, MIT'de bir kripto para birimi topluluğu oluşturmak ve öğrencilerin karmaşık teknolojiyi nasıl benimsediklerini ölçmek olan araştırmanın sonuçları; katılımcıların mahremiyete önem verdiklerini söylemelerine rağmen, teşvik edildiklerinde özel verileri kolayca bırakmaya istekli olduklarını ortaya koydu. 

Sayısal olarak bilmek isterseniz deneye katılan öğrencilerin %98’i ücretsiz pizza sözü karşılığında arkadaşlarının e-posta adreslerini paylaşmaya gönüllü oldu. Fakat; deneyin beklenmedik sonuçlarından biri teşvik verilmeyen başka bir öğrenci grubunun %94’lük diliminin arkadaşlarının e-postalarını karşılıksız vermesiydi. 


Arkadaşlarının e-postalarını gözü gibi koruyan %6’lık dilim ise deneye başka bir boyut kazandırarak arkadaşlarının e-posta adresleri için sahte e-posta isimleri verdi ve bir sosyal deneyin daha sonuna gelindi.

Şimdi siz dijital etik hakkında düşüne dururken biz de size hemen küçük bir hatırlatma yapalım.

Bol malzemeli, sıcacık, çıtır çıtır bir Domino’s Pizzası için feda etmeniz gereken hiçbir şey yok! Tek yapmanız gereken dominos.com.tr’ye girmek ve en sevdiğiniz pizza için “sepete ekle” butonuna tıklamak.

İsterseniz 1 alana 1 bedava kampanyasından da yararlanabilir, henüz bir sosyal deneyde dostluğunuzun test edilmediği arkadaşınıza da küçük bir lezzet sürprizi yapabilirsiniz.

Çocuklara Özel Çok Eğlenceli Pizza Oyunları

Çocuklara Özel Çok Eğlenceli Pizza Oyunları

Mutfak Aşıkları için Pizza Hakkında 5 Kitap Önerisi

Mutfak Aşıkları için Pizza Hakkında 5 Kitap Önerisi