Article Detail

Pizzanın Popüler Kültürdeki Hikâyesi

13.01.2020 | 18:51

Pizzanın popüler kültürdeki yerini incelemeye, 1950’li yıllardan başlamamıza kızmazsınız değil mi sevgili akademisyenler? :) Çünkü dünyada iki büyük savaş atlatılmış, birincisinden ders çıkarılmamış ki ikincisi de hemen arkasından gelmiş. Yetmemiş, savaştan sonra dünya pizza dilimi gibi ikiye ayrılmış, bir tarafı Batı bir tarafı Doğu ısırmış. Ortası da gelmiş ‘’Hani bana?’’ demiş; ama sadece demesiyle kalmış, ona bu dilimden ‘’milim’’ verilmemiş. (E tabii herkes Domino’s değil ki eşit dağılım yapsın?)

Derken, Fordist üretim almış başını gitmiş. Yaşamlarımız hızlandığı gibi yemek alışkanlıklarımız da hızlanmış. Soyumuzda pek nadiren yaşanan ‘’aklın başa gelmesi’’ adlı nefis aydınlanma anı, ilk neticelerini vermiş; insanlarımız ‘’Madem birbirimizi tüketemiyoruz, bari tüketilecek yeni şeyler üretelim’’ demiş. Savaşılacak bir neden de olmadığı anlaşılınca, insanlar bu enerjilerini üretime vermiş. Müzikten filme, kıyafetten yiyeceğe kadar hızla artan bir üretim çağı başlamış. Sonra da bu üretimler iç içe geçmiş; popüler kültür dediğimiz güzellik doğmuş. Ve ne olmuş? Şahane mi şahane bir lezzet olan pizza, şarkılardan filmlere kadar bu kültürün parçası olan birçok alanda kendine yer bulmuş. İyi de olmuş!Vurduğunda ay gözlerine, koca bir pizza misali…

1950’lerde pizzanın üretimi ve tüketimi yaygınlaşmaya başladı demiştik ya hani; bunun popüler kültüre yerleşen ilk vurucu hamlelerinden birini Dean Martin vermiş. İtalyan asıllı Amerikalı olan bu efsane şarkıcımız, ne aşka ne pizzaya karşı boş olmamış, ondan da bu beklenirmiş. 1953 yılında That's Amore adlı unutulmaz şarkısında şöyle demiş:

When the moon hits you eye like a big pizza pie

Vurduğunda ay gözlerine, koca bir pizza misali

That's amore

Aşk derler işte buna

...Video çağı en çok pizzaya yakıştı: 80’ler

80’li yıllara gelinmiş, pizza artık oyunlardan filmlere kadar her yerde kendine yer buluyormuş. Zira onu yemek yetmiyormuş artık; varlığını her daim hissetmek gerekiyormuş. Mystic Pizza, Fast Times at Ridgemont High ve Loverboy gibi 80’lerin ünlü filmleri, ‘’film hikâye, pizza şahane’’ mottosuyla seyircilerini tavlamış. Hatta, dönemin protest rap furyasının neşeli grubu Fat Boys; pizza dilimine övgüler yağdırdıkları eğlenceli bir şarkıyla, dillere pelesenk bile olmuş.


Saat on iki, gece yarısı

It was twelve o'clock, midnight

Ve atıştırmalık istedim

And I wanted a snack

Bu yüzden aşağı indim

So I headed downstairs

Buzdolabının dolu olduğunu düşündüm

Thought the fridge was packed

Ama kapıyı açtığımda

But when I opened the door

Ne gördüm?

What did I see?

Bir pizza dilimi!

A pizza pieRüzgâr Gibi Geçti: 90’lar

80’li yılları ‘’Pizza Party’’ gibi masa oyunlarıyla kapatmışken, 90’larda ise ciddi ciddi pizza restoranı nasıl yönetilir onu deneyimlemiştik. 1994 yılında piyasaya sürülen Pizza Tycoon adlı bilgisayar oyunu, çocuk yetişkin demeden herkese, bir pizza işletmesini yönetmenin ne denli keyifli bir şey olduğunu deneyimletmişti. Ama 90’lar ve pizza denildiğinde akla tek bir şey gelir: Ninja Kaplumbağalar! 

Ninja Kaplumbağalar, 90’lı yıllara damga vurmuştu. 1987 yılından 1996’ya kadar süren çizgi dizinin yanı sıra, 1990-1993 yılları arasında 3 tane uzun metraj filmi de yapılmıştı. Bu seri popüler kültüre öyle bir yerleşti ki pizza denildiğinde akla gelen ikinci şey olmuştu. (Çünkü diğeri Domino’sBonus: Ülkemizde değil ama 90’lı yıllarda ABD’de oldukça popüler olan Gimme Pizza şarkısı, o dönemde çocukların ağzından düşmüyordu. Şarkıyı dinlediğimizde, neden özellikle çocukların ağzına yapıştığını anlamak zor değil :)

Günümüzde pizza, sosyal medya paylaşımlarının da gözdesi. Capslerden GIF’lere kadar birçok eğlenceli paylaşım #pizza etiketiyle milyonlarca insana ulaşıyor. Domino’s Blog olarak, pizzanın popüler kültürdeki yerine ufak ufak katkılarımız oldu ve olmaya devam edecek :)

Pizza Hakkında 20 İlginç Bilgi

Pizza Hakkında 20 İlginç Bilgi

İlk Buluşmada Pizzacıya Gitmek için 3 Sebep

İlk Buluşmada Pizzacıya Gitmek için 3 Sebep