Article Detail

Rahat ve Huzurlu Uykunun Yolu Bu Uygulamalardan Geçiyor

21.10.2020 | 18:56

“Uyku, biraz uyku, bütün istediğim buydu…” diye şiş gözlerle dolananlardan mısın sen de?

Sebebi ister şehir yaşamı olsun, ister stres, ister bitmeyen görevler ya da ertesi günün telaşı, hemen hemen herkes bir şekilde uyku problemi yaşıyor. Elimizden düşürmediğimiz telefonlar ve tabletler işte tam da bu noktada çeşitli uyku app’leriyle imdadımıza yetişiyor.

Sen de pek çok yöntem denemene rağmen hâlâ uyumakta güçlük çekiyorsan bu uygulamalar tam sana göre!Sleep Cycle

Uyku döngüsünü takip ederek düzeni analiz ediyor. Uykuya dalmak için rahatlatacak pek çok ses ve hikâye sunuyor. Ayrıca uykunun en hafif olduğu anda uyandırma özelliği de taşıyor. Derin uyku, hafif uyku ve REM olarak adlandırılan üç uyku döngüsünün hafif evresinde uyanmak daha doğal bir başlangıç sağladığı için bu özellik ekstra puan kazandırıyor.

Horlama durdurucu özelliği de bulunan Sleep Cycle, kullanıcıyı olduğu kadar çevresindeki insanları da mutlu ediyor.

Sleep Genius

NASA astronotlarının uykuya dalmalarına yardımcı olmak amacıyla bilim insanları tarafından geliştirilen bu uygulama, kalp atış hızını yavaşlatıp zihni boşaltarak stresten arınmayı sağlıyor. Dinlenme ya da şekerleme zamanını ayarlamaya imkân veren uygulama, doğal bir şekilde uykudan uyandırıyor.Good Morning - Alarm Oclock

Bu uygulama ise ‘keyifli bir şekilde uyanmanın’ anahtarı olmaya çalışıyor. Tıpkı Sleep Cycle gibi uyku düzenini izleyerek, uykunun en hafif olduğu anda dinlendirici ses ve alarm seçenekleriyle kullanıcıyı uyandırıyor. Uyandıktan sonra hava durumunu kontrol etme gibi seçenekler de sunuyor.

Calm

Bu uygulama ise esasen stresi azaltıp modu yükselterek rahatça uykuya dalmayı vadediyor. Uyku hikâyeleri ve müzikleri, meditasyon ve nefes egzersizleriyle adının hakkını vererek sakinlik sağlayan Calm, dış dünyadan tamamen soyutluyor.

Üstelik uyku dışında kendini iyi hissetmek istediğin ya da rahatlama ihtiyacı duyduğun herhangi bir zaman da bu uygulamaya başvurabilirsin.Headspace

Her an her yerde yapılabilecek meditasyon seansları sunan Headspace, bu yolla rahat ve sağlıklı bir uykuya geçişi amaçlıyor. Uygulama çeşitli seviyelerde eğitim programları sunuyor, nasıl meditasyon yapılacağını ya da stresle nasıl başa çıkılacağını öğretiyor. Böylece kullanıcı adım adım uyku kalitesini geliştirmeyi öğreniyor. Tüm bu aşamalarda kadın ya da erkek sesini seçmek de kullanıcıya kalıyor.

Pillow

Uyku döngüsünü takip etmenin yanı sıra akıllı alarm, gelişmiş uyku analizi algoritması ve şekerleme modu da sunuyor.

Apple Watch’un kalp atışı sensörüne de bağlanabilen Pillow, böylece sağlığını da yakından takip edebiliyor.  Noisli

Uykuya dalmadan önce rahatlatıcı müzik dinlemeye ihtiyaç duyanların yardımına koşuyor. Geniş ses arşiviyle anında gevşetiyor. Ayrıca ofiste, toplu taşımada ya da ders çalışırken odaklanmaya yardımcı olmak için de kullanılıyor.

Mışıl mışıl uyutan uygulamaları keşfettiğine göre geriye bir tık’la bunlardan birini indirmek kalıyor. Keyifli uykular dileriz!

Uyumadan önce bir şeyler atıştırmak istersen ise müthiş lezzetlerimizle bir tık uzaktayız! 

Dünyayı Saran K-pop Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünyayı Saran K-pop Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Evden Çalışmayı Kolaylaştıran 5 Uygulama

Evden Çalışmayı Kolaylaştıran 5 Uygulama