Article Detail

Rexx ve Atlas Sinema Salonlarının Tarihi

29.04.2020 | 10:56

İstanbul’un en sevilen ve köklü sinema salonlarından Rexx ve Atlas Sinemaları’nın mali sorunlar nedeniyle kapatıldığı duyurulmuştu. Her ne kadar Rexx Sineması’nın Kadıköy Belediyesi’nin de desteğiyle tekrar hayata geçirileceği söylense de yine de şu an için durum belirsizliğini koruyor. Atlas Sineması’nın ise ilerleyen yıllarda bir sinema müzesi olarak kullanılacağı söyleniyor. 

Her yönüyle iki kültür kalesi olan Rexx ve Atlas Sinema salonlarının geçmişlerinden kısaca bahsedelim dedik. Rexx Sineması’nın tarihi

Bugünkü Rexx Sineması’nın bulunduğu arsanın geçmişi 1800’lü yıllara kadar gidiyor. Kadıköy Rum Ortodoks Cemaati Kiliseleri Vakfı’na ait olan arsada önce Apollon Tiyatrosu inşa edilmiştir. Burası aynı zamanda, Türk tiyatrosunun ilk kadın oyuncusu Afife Jale’nin ilk kez sahne aldığı mekândır. Apollon Tiyatrosu, 1932 yılında kiralanarak Hale Sineması adını almıştır. 1961 yılında Hale Sineması yıkılarak, yerine 1100 kişilik salonuyla Rexx Sineması yapılmıştır. 1980’li yıllarda video kaset devrine geçişle birlikte Türkiye’deki sinema salonları tek tek kapanırken Rexx Sineması, 2000’li yıllara kadar ayakta kalan az sayıda salondan biri olmuştur. Rexx, her yıl daha az seyirciyi kendine çekse de günümüze kadar gelebilmeyi başarmıştır.Atlas Sineması’nın Tarihi

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Atlas Sineması, 1932 yılında inşa edilmiştir. Salonun tarihi ise bundan çok daha öncelere gidiyor. Atlas Sineması’nın bulunduğu bina, Agop Köçeyan tarafından 1870 yılında inşa edilmiştir. O yıllarda kendine konut olarak bu binayı yaptıran Köçeyan, bugün pasajın olduğu bölümü ahır olarak, sonraki yıllarda ise at cambazhanesi olarak kullanmıştır. Yakın zamanda restorasyondan geçen tarihi yapıda, 500, 130 ve 85 kişilik olmak üzere üç adet salon yer alıyordu. 

Her iki salon da İstanbul’un sinema kültürünü göbeğinde taşıyan nitelikleri ile öne çıkıyordu. Domino’s Blog olarak, ilerleyen süreçte bu salonlarla ilgili müjdeli haberler almayı diliyoruz.

“Sos”lu bir yolculuğa ne dersiniz

“Sos”lu bir yolculuğa ne dersiniz

Steam’de Ücretsiz Olan 10 Oyun

Steam’de Ücretsiz Olan 10 Oyun