Article Detail

Tame Impala’dan Yeni Albüm: The Slow Rush

30.03.2020 | 19:47

Lise deyip geçmemek lazım… Lisede başlayan dostluklar çoğumuzun hayatında o kadar kalıcı ve etkili oluyor ki, bugün belki de hâlâ sınavı yaklaşan bir dersin notlarını alırken başlayan o dostlukların büyük izlerini taşıyoruz. 

Kevin Parker da lisede kurduğu bir müzik grubuyla başladı müzikteki yolculuğuna... Rage Against The Machine… Ne de iyi etti! Müziğe olan farklı dokunuşu ve kendine has tarzıyla adeta bambaşka bir evren yarattı ve bugün grup arkadaşlarıyla birlikte “Tame Impala” olarak kendisini büyük bir saygı ve kocaman kalpli gözlerle anmamıza fırsat tanıdı... 

Evet, grubun ismini Google’da aratırsanız karşınıza çıkacak ilk şey saykodelik rock ile Indie karışımı bir müzik tarzı olacak. Ancak, Tame Impala bundan çok daha ötesi… 

Bir an düşünün; içinde kaybolduğunuz ancak bir o kadar da kendinizi bulduğunuz, yaşanmışlıklarınızla yarına dair bütün umutlarınızı, bütün ihtimalleri aynı girdabın içinde buluşturan melodiler, tınılar… İşte Tame Impala tam da bu etkileri yaratıyor dinleyicilerinde. Şubat ayında yayınladıkları yeni “The Slow Rush” albümleri de bu etkileri misliyle hissetmenizi sağlıyor. Şimdi gelin, hep birlikte bahsettiğimiz bu girdabın yaratıcılarının yeni albümüne göz atalım. The Slow Rush şov başlasın!14 Şubat tarihinde yayınlanan dördüncü stüdyo albümleri “The Slow Rush” ile Tame Impala, saykodelik tarzında her zamankinden daha da yumuşak geçişler yapıyor. Yumuşak dediğimize bakmayın; daha önce dinlemeyenler için sevgili grubumuzun yaptığı müzik tarzı biraz fazla gelebilir. Ancak bu albüm gerçekten diğer üç albümümüze kıyasla çok daha sakin sularda yüzüyor. :) 

Albümün tamamını dinleyince de anlıyoruz ki Tame Impala bu albümde “korkusuzca” davranmış. Ortaya ne tarzda bir ürün çıkarmak istiyorlarsa, bu uğurda farklı olanı denemekten çekinmemişler.  Örneğin, One More Year. Tarifi zor bir şarkı One More Year… Tekniği ve dinledikten sonra bıraktığı hisler bambaşka. :) Nota olarak 4/4’lük gibi anlaşılan ama aslında 14/4’lük olan bir şarkı. “Tamam, tamam. Bize çok fazla teknik bilgi verme!” derseniz, bunu şöyle açıklayabiliriz. Şarkının ölçüleri farklı. Doğal olarak bu durum parçanın ruhuna yansıyor.

Albümdeki dördüncü tekli şarkı olan “Lost In Yesterday” ise favorimiz! Şarkı, geçmişte yaşadığımız tüm kötü duygulardan sıyrılmak zor olsa da bu hisleri dünde bırakarak bir “nostalji” temasında sindirebileceğimizi anlatıyor. 

Alışılmışın dışında müzikal yorumlarla yaratılan yeni bir albüme şans vermek istiyorsanız, The Slow Rush sizin için harika bir başlangıç olabilir. Bir şans vermenizi öneririz! :)

Dikkat Çeken 5 Teknoloji Podcast’i

Dikkat Çeken 5 Teknoloji Podcast’i