Article Detail

Tiyatro Evinizde: Seyredebileceğiniz 4 Tiyatro Oyunu

03.06.2020 | 20:31

Kontrollü sosyal hayat dönemine geçiş yaptık ancak tiyatroların kapılarını seyircilerine açması için belli bir süre daha beklememiz gerekiyor. Ne mutlu ki bu süreçte tiyatrodan mahrum kalmamamız için pek çok özel tiyatro, devlet tiyatrosu ve şehir tiyatrosu oyunları internet aracılığıyla evlerimize taşındı! :) 

Güldüren, ağlatan, sevindiren, heyecanlandıran ve tüm bu duyguları bizlere tiyatro sahnesinden aktaran tiyatro oyuncularının ustalıklarına her seferinde hayran kalıyoruz. Eğer siz de bir tiyatro tutkunuysanız, sizi daha fazla bekletmiyor ve hemen keyifle seyredebileceğiniz tiyatro oyunlarını sıralıyoruz!  

Reis Bey: Ankara Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği Reis Bey oyununda, bir ağır ceza reisinin hikâyesi anlatılıyor. Görevlerine büyük bir hassasiyetle yaklaşan, kanunlara ciddi anlamda bağlı, sert mizaçlı Reis Bey’in bir idam mahkumuyla karşılaşması üzerinden ilerleyen oyunun yazarı Necip Fazıl Kısakürek. Yönetmenliğini ise Özer Tunca yapıyor. Keşanlı Ali Destanı: Haldun Taner’in ölümsüz eseri Keşanlı Ali Destanı, Eskişehir Şehir Tiyatroları tarafından sahneleniyor. Yönetmenliğini Kazım Akşar’ın üstlendiği bu müzikli tiyatro oyununun odak noktasında, büyük bir şehrin gecekondu kısımlarındaki yoksul insanlar var. İşlemediği bir suç nedeniyle hapis cezasına çarptırılan Keşanlı Ali’nin Sineklidağ’a, mahallesine döndükten sonra kahraman gibi karşılanışının etrafında gelişen olayların anlatıldığı Keşanlı Ali Destanı, epik tiyatronun ülkemizdeki en seçkin örnekleri arasında sayılıyor. 

Yalınayak Sokrates: Türk tiyatrosunun usta ismi Genco Erkal’ın başrolünü üstlendiği Yalınayak Sokrates, bizleri 2440 küsur yıl geriye götürüyor ve bağımsızlık gibi kavramları Sokrates’in yaklaşımıyla sorgulamamızı sağlıyor. Maxwell Anderson’un yazdığı ve Mina Urgan’ın Türkçeleştirdiği oyunun yönetmenliğini de Genco Erkal üstleniyor. Müthiş bir oyunculuk örneği seyretmek isteyenlerin, bu oyunu kaçırmamalarını tavsiye ediyoruz. 

Leylâ ile Mecnun: Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen, İskender Pala’nın kaleminden dökülen bu oyunda dillere destan olan efsanevi aşklarıyla bilinen Leylâ ile Mecnun’un arasında geçenler şairane bir dille aktarılıyor. Birbirlerine kavuşamayan ve aşkları uğruna canlarını veren bu iki gencin hikâyesinin anlatıldığı Leylâ ile Mecnun’un yönetmenliğini Mustafa Kurt yapıyor. 

Babalar Günü’nde Bu Filmleri Babanızla Birlikte Seyredin

Babalar Günü’nde Bu Filmleri Babanızla Birlikte Seyredin

Hayvanlar Dünyasına Yolculuk: Absürt Gezegen

Hayvanlar Dünyasına Yolculuk: Absürt Gezegen