Article Detail

Türkiye’de Az Bilinen 2000’li Yılların 10 Efsane Dizisi

20.03.2020 | 15:53

İnternet kullanımı henüz bu kadar yaygın değilken, dolayısıyla internet üzerinden yayın yapan kanallarla sosyal medya mecraları emekleme aşamasındayken, en gözde eğlencelerimizden biri televizyon başına geçip dizi izlemekti. 2000’li yılların başından bahsediyoruz... O yıllarda hem ülkemizdeki yapımlar hem de yabancı diziler televizyon kanallarında akşamüzeri ve “prime time” denen, herkesin televizyon ekranlarının başına kurulduğu akşam saatlerinde çokça yayınlanırdı. Gizli Dosyalar, Rosalinda, Vahşi Güzel ve Zeyna gibi dönemin popüler yabancı dizilerine rağbet yüksek olsa da ülkemizde pek de bilinmeyen efsanevi yabancı diziler de vardı elbette… İşte bu yazımızda hepimizi nostaljinin doruklarına çıkaracak, Türkiye’de az bilinen 2000’li yılların 10 efsane dizisini sizler için anlatacağız! Evde vakit geçirirken “Ne izlesem acaba?” derdinize son verecek listemizle karşınızdayız! 

Arrested Development: Zengin bir ailenin her şeyini kaybetmesini ve aileyi bir arada tutmaya çabalayan oğullarını konu alan Arrested Development, ilk okuduğunuzda “Dramatik bir dizi mi acaba?” diye düşündürse de aslında bu dizinin türü komedi! İlk olarak 2003 yılında yayınlanan dizi, el kamerasıyla çekilmesi ve her bölümde anlatıcının geçmiş bölümlerde olanların özetini yapması gibi detaylarla farklılaşırken, Emmy ve Altın Küre ödüllerinin de sahibi oldu. Boardwalk Empire: Yapımcılığını Martin Scorsese’nin yaptığı ve 2010 yılında yayınlanmaya başlayan Boardwalk Empire, 1920-1933 yılları arasında Amerika’da devlet tarafından konulan içki yasağının ardından yaşananları konu alıyor. Bu kararı yasadışı yollarla delmeye çalışan çetelerin bazı siyasetçilerin desteğini almaları ve farklı çetelerin birbirleriyle çatışmaları gibi unsurların da işlendiği dizi; suç, drama ve tarih kategorilerinde değerlendiriliyor. Adrenalini yüksek bu dizinin IMDB puanı ise 8.5. 

Bron / Broen: Danimarka-İsveç ortak yapımı bu Avrupa dizisi, bu nedenle Bron / Broen şeklinde iki dilde de aynı anlama gelen “Köprü” ismini taşıyor. Polisiye-drama türünde işlenen bu dizi; yarısı İsveç, diğer yarısı ise Danimarka sınırında olan bir cesetle başlıyor! Son derece ürpertici, değil mi? İşte bu cinayetin sırrını çözmek için iki ülkeden, alanında uzman iki dedektif soruşturma yürütüyor. 

Curb Your Enthusiasm: Dünyaca ünlü komedi dizisi Seinfeld’in yazarı, yönetici yapımcısı ve yaratıcılarından Larry David’in kendisini canlandırdığı bu komedi dizisi, 2000 yılında yayınlanmaya başladı. IMDB’de 8.7 puana sahip olan Curb Your Enthusiasm’ın hikâyesiyse şöyle: O (Larry David) hayatta sahip olunabilecek her şeye sahip! Sevgi dolu bir eş, samimi arkadaşlar, başarılı bir kariyer, harika bir ev… “Bu hayatın neresinde bir şeyler ters gidebilir ki?” diye sorarsanız, yanıtını dizide bulabilirsiniz. Larry’nin günlük hayatta başına gelen trajikomik olayların anlatıldığı bu dizi, yıllar içinde Emmy ve Altın Küre gibi prestijli ödüllerin de sahibi oldu. 

Entourage: İzleyicisiyle 2004’te buluşan komedi ve drama türündeki Entourage, IMDB’de 8.4 puanla rüştünü ispat ediyor. Hollywood’a oyuncu olmak için gelen Vincent Chase’in hikâyesini ve çocukluk arkadaşlarıyla kurduğu özel dostluk bağını işleyen Entourage, her bölümünde seyircisini güldürme garantisi veriyor.  

Friday Night Lights: H.G. Bissinger’ın çok satanlar listesine giren kitabından 2006 yılında dizi şeklinde uyarlanan Friday Night Lights, Dillon Lisesi futbol takımı olan Dillon Panthers’in oyuncularının ve diğer kasaba sakinlerinin hayatını anlatıyor. Kasabanın gurur duyduğu Dillon Panthers’in başına getirilen koç Eric Taylor’un da hikâyesinin işlendiği bu dizi, IMDB’deki 8.7’lik puanıyla dikkat çekiyor. It's Always Sunny in Philadelphia: 2005 yılında ekrana gelmeye başlayan It’s Always Sunny in Philadelphia, kara mizahın öne çıkan örnekleri arasında bulunuyor. Dizide, her biri birbirinden büyük egoya sahip, biraz da ukala ve ahlaksız 5 arkadaşın hikâyesi anlatılıyor. Bu arkadaşlar aynı zamanda birlikte bir bar işletiyorlar. Her bölümde birbirinden absürt, şaşırtıcı ve komik olayların yaşandığı bu diziyi izlemediyseniz, bir şans verebilirsiniz. Misfits: 2009 yılında yayınlanmaya başlayan fantastik komedi türündeki bu dizi, işledikleri bazı suçlar yüzünden kamu hizmeti yapmak durumunda kalan gençlerin hikâyesini konu ediniyor.  Görevlerini yerine getirirken sıra dışı bir fırtınanın ortasında kalan bu gençler, süper güçler kazandıklarını fark ediyor ve başlarından birbirinden enteresan ve trajikomik olay geçiyor.  

Parks and Recreation: Yine 2009 yılında yayın hayatına başlayan bir başka diziden bahsedeceğiz şimdi. Mockumentary yani gerçek konulara dayanmayan belgesel türünde bir komedi dizi olan Parks and Recreation, gerçekte var olmayan bir kasabadaki kamu görevlisinin ofisinde ve kasabada geçen olayları konu ediniyor. Bu dizide bol bol kameraya bakan oyuncular ve tuhaf sahneler bulacaksınız. The Office’i sevdiyseniz, bu diziyi de izlenecekler listenize alabilirsiniz.   

Six Feet Under: IMDB’deki 8.7’lik puanıyla göz dolduran Six Feet Under, 2001 yılında yayın hayatına başlıyor. Dizi; babasının ölümünden sonra cenaze evine dönen ve aslında kendine farklı bir yerde başka bir yaşam kuran Ned Fisher’ın, cenazeyle ilgilenen kardeşiyle ve ailenin diğer fertleriyle bağ kurma hikâyesini konu ediniyor. Olay örgüsünün son derece derinlikli işlendiği ve karakterlerin psikolojik arka planlarının dikkat çektiği bu yapıma, sürükleyici bir dizi arayanlar şans verebilir. 

Eğer bu efsanevi dizilerden hangisine başlayacağınıza karar verdiyseniz; haydi, söyleyin bir Domino’s Sofrası, lezzet ve evde güzel zaman geçirme keyfi başlasın!  

Sinema Tarihinden Ruha Dokunan Replikler

Sinema Tarihinden Ruha Dokunan Replikler