Article Detail

Uzak Doğu Sinemasını MUBI ile Keşfedin!

11.05.2020 | 17:02

Dünya sinemasının yetkin örneklerinin yanında, kıyıda köşede kalmış saklı hazineleri de izleyicilere sunan film platformu MUBI’de seyredilebilen, uzakdoğu sinemasına ait 5 film seçtik. ‘’Hep Amerikan filmi izlemekten sıkıldım!’’ diyorsan, bu filmlerin sana açacağı bambaşka bir dünyaya girmeye hazır ol!

Kingyo (2009)

Venedik Film Festivali’nin Kısa Film bölümünde yarışan bu film, etkileyici bir görselliğe sahip. Bir aşk hikâyesini odağına olan Kingyo, iki ayrı yaşamın nasıl birleşebileceğini anlatan öyküsüyle görsel simetrinin tüm tuzaklarıyla oynuyor, seyirciyi adeta hipnotize ediyor. Bir üniversite profesörüyle genç bir kadının arasındaki duygusal ortak geçmişe tanık olmak için, bu kısa filmi -hâlâ gösterimdeyken- seyredin.İmkânsızın Şarkısı - Noruwei no mori (2010) 

Haruki Murakami’nin aynı isimli eserinden uyarlanan film, Toronto, Venedik, İstanbul gibi uluslararası festivallerden büyük beğeni topladı. 60’ların Tokyo’sunda geçen filmin öyküsü, hayattaki her anında ölümün etkisini içinde hisseden Watanabe adlı bir adam ile onun birden hayatına giren Midori adlı genç bir kadının aşkını anlatıyor. Ölüm üzerine uzun uzun düşünen, hayata karşı isteksiz olan Watanabe, bu deli dolu genç kızla birlikte değişmeye başlıyor. Yeşil Papaya’nın Konusu, Bisikletçi gibi filmlerle tanınan Trần Anh Hùng yönetmenliğindeki film, uyarlandığı eserin diline yakışan bir görselliğe sahip.Tutku İmparatorluğu - Ai no bôrei (1978)

19. yüzyılda geçen bu ürpertici öykü, Japonya’da bir köyde garip bir aşk üçgeninin çerçevesinde gerçekleşen bir cinayeti ve ardından gelen mistik, korkutucu, intikam dolu bir olaylarla silsilesini anlatıyor. Ünlü yönetmen Nagisa Oshima’nın bu filmi, aşk ve tutkunun bir suçluluk içinde nasıl yaşanabileceğini benzersiz bir tempoyla seyirciye aktarıyor.Parti - Party (1984)

Bu kez Hindistan’dan bir film öneriyoruz. Büyük bir edebiyat ödülü kazanan bir yazar adına verilen bir partide, sözler ile eylemler arasındaki çatışma vurgulanır. Partiye katılan entelektüelleri rahatsız eden bu çatışma, Hindistan’ın sosyopolitik dünyasına derin göndermelerde bulunur. Govind Nihalani’nin yönetmenliği yaptığı Parti, ‘’entelektüel kimdir?’’ sorusunun izinden gidiyor.


Nefes Ver - Exhalation (2010)

Malezya sinemasından bir başka kısa film olan Nefes Ver, olay örgüsüne odaklanmaktan çok karakterlerin içlerinde yaşadığı duyguları yansıtan bir dile sahip. Eski sınıf arkadaşının cenazesi için doğduğu şehre giden bir kadının iç dünyasına yolculuk yaptığımız film, siyah ve beyaz tonlara sahip kareleriyle, hem hüznün hem neşenin insanın içinde yarattığı hisleri bir arada veriyor.

Netflix Türkiye’den Dopdolu Bir Mayıs Ayı Programı

Netflix Türkiye’den Dopdolu Bir Mayıs Ayı Programı